ایجاد خط تولید در عمان

ایجاد خط تولید در عمان

بسیاری از ایرانیان به دنبال سرمایه‌گذاری در کشورهای دیگر، به خصوص کشورهای حوزه خلیج‌فارس هستند. در طی سالیان گذشته ما شاهد رشد چشمگیر اقتصاد کشور عمان بوده‌ایم؛ به همین دلیل ایرانیان بسیاری به دنبال سرمایه‌گذاری از طریق خرید خانه و ملک در کشور عمان هستند. عده‌ای دیگر به دنبال سرمایه‌گذاری در مشاغل و اشتغال‌زایی در این کشور از طریق واحدهای تولیدی هستند. از آنجا که آگاهی پیش از شروع هر کاری و در ابتدای هر تصمیمی ضروری است؛ در مقاله پیش‌رو ما به تفصیل به بررسی مزایای ایجاد خط تولید در عمان پرداخته‌ایم. پس از آن نکات مهم راه‌اندازی واحدهای تولیدی را بررسی می‌کنیم و در نهایت به سراغ مراحل راه‌اندازی خط تولید در عمان می‌رویم.

آشنایی با راه‌اندازی خط تولیدی در عمان

سرمایه‌گذاری از طریق ایجاد خط تولید در عمان یک تیغ دولبه است که اگر با آگاهی و مسیر درست انجام شود، می‌تواند منجر به سوددهی بسیار شود و اگر بدون شناخت و مطالعه کافی، بدون مشورت با مشاورین متخصص و کارآفرینان به نام انجام پذیرد، باعث از دست رفتن بخش زیادی از سرمایه می‌شود. متاسفانه در سالیان گذشته شاهد مالباختگی بسیاری از ایرانیانی بوده‌ایم که بدون شناخت اقدام به ایجاد شغل در دیگر کشورها کرده‌اند. ابتدا لازم است ببینیم چرا راه‌اندازی واحد تولیدی می‌تواند سرمایه‌گذاری مطمئنی باشد.

برای مطالعه ی بیشتر می توانید مقاله ی ثبت کارگاه تولیدی در عمان را مطالعه فرمایید.

مزایای راه‌اندازی خط تولیدی در عمان

سلطنت عمان امکانات فوق‌العاده‌ای برای سرمایه‌گذاران غیربومی در عمان تدارک دیده‌است. معافیت مالیاتی فردی برای صاحب کسب‌وکار و معافیت مالیات گمرک در صورت فعالیت بین‌المللی معروف‌ترین این اقدامات است. عمان سند چشم‌اندازی برای سال ۲۰۴۰ تدوین کرده که در راستای اهداف این سند شاهد رونق تجارت و تولید در این کشور خواهیم بود. از مهم‌ترین دلایل سرمایه‌گذاران خارجی در عمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دسترسی به بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی

عمان با امضای تفاهم‌نامه شورای همکاری خلیج‌فارس قدم مهمی در خصوص تجارت با مهم‌ترین شرکای تجاری خود برداشته است. با فعالیت واحد تولیدی خود در عمان شما با یک بازار جهانی روبرو خواهید بود که امکان تجارت و صادرات به دیگر کشورها و همچنین استفاده از نیروهای کار بین المللی در عمان را خواهید داشت.

محیط سرمایه‌گذاری مناسب

با ایجاد زیرساخت‌های صنعتی، امینتی، تجاری و حقوقی، عمان تمام تلاش خود را برای ترغیب سرمایه‌گذران خارجی انجام داده‌است. از جمله مهم‌ترین این اقدامات می‌توان به حق مالکیت صد در صدی واحد تجاری نام برد. همچنین زیرساخت‌های تجاری و صنعتی به شما کمک‌ می‌کند در زمینه تامین مواد اولیه، نیروی کار ماهر و تجهیزات مورد نیاز برای تولید به راحتی تصمیم‌ بگیرید.

معافیت‌های مالیاتی و گمرکی

همانطور که بالاتر عنوان شد سرمایه‌گذاران خارجی بدون نیاز به داشتن شریک بومی از مالیات معاف باشند. دیگر اقدام کلان این کشور معافیت مالیات گمرک برای شرکت‌هایی که دست به فعالیت بین‌المللی میزنند است. به همین دلایل در سالیان گذشته شاهد رشد چشم‌گیر اقتصاد تولیدی این کشور بوده‌ایم.

زیرساخت‌های لازم برای کارآفرینان

عمان گام‌های زیاد در حوزه آموزش و توسعه منابع انسانی خود برداشته است تا نیروی جوان و آماده به کار این کشور دارای دانش تخصصی باشند. طبیعی است هزینه نیروی تخصصی بومی برای کارآفرینان کمتر از نیروهای تخصصی بین‌‌المللی است. همچنین حاکمیت عمان قوانین ثبت کارگاه‌ها را بسیار آسان کرده‌اند و تنها در چند هفته می‌توانید به ثبت کارگاه خود اقدام کنید.

نکات مهم در راه‌اندازی خط تولیدی در عمان

هیچ اقدامی نباید چشم بسته و بدون عاقبت اندیشی باشد. فعالیت یک واحد تولید در کشوری دیگر روش‌ها و اصول خود را می‌طلبد که با مشورت و کمک گرفتن از متخصصین مهاجرتی و هم‌چنین مدیران بازرگانی آسان و هموار می‌شود. برای شروع فعالیت لازم است به موضوعات زیر فکر کنید.

مطالعه بازار و بررسی تقاضا

شناخت بازار و بررسی نیاز، انگیزه و حجم تقاضای مشتریان از مهم‌ترین اقداماتی است که مدیران بازرگانی انجام می دهند. کارآفرینی در کشوری دیگر نیازمند دانستن اصول تحقیقات بازار بین‌المللی است پس برای آن وقت و بودجه کافی اختصاص دهید.

تدوین طرح کسب‌وکار

شاید شما به راحتی در تهران اقدام به راه‌اندازی یک واحد تولیدی کفش کنید و سالیان متوالی کسب و کاری سود ده داشته باشید، اما فعالیت در بازار بین‌المللی و کشور ثانویه بدون داشتن یک بیزنس پلن و نقشه راه کامل ممکن نخواهد بود. این مورد مهم‌ترین راهنمای شما در مسیر کاری‌تان خواهد بود.

انتخاب تجهیزات و مکان مناسب

گام سوم از مسیر شما مشخص کردن مکان جغرافیایی شماست، این موضوع در منابع انسانی و اسکان و هزینه‌های شما تاثیر بسیاری می‌گذارد. همچنین خرید تجهیزات حرفه‌ای گامی مهم است زیرا شما با محدودیت‌هایی نظیر بودجه و کارایی مواجه خواهید بود. بسیاری از تجهیزاتی که می‌خواهد نیازمند حمل‌ونقل دریایی از دیگر کشور‌ها خواهند بود پس قبل از تصمیم‌گیری به خوبی تحقیق و پرس‌وجو کنید.

استخدام نیروی کار ماهر

ممکن است بسته به زمینه فعالیت خود نیاز به متخصصینی غیربومی باشید و برای این موضوع درخواست استخدام افراد خارج از عمان داشته باشید که شما را درگیر امور مهاجرتی کند. تعداد نیروها و تخصص مورد‌نیاز هرکدام را مشخص کنید و از طریق آموزش و پروش و دانشگاه‌ها و واحدهای آموزشی اقدام به جذب ماهرترین نیروها کنید.

بازاریابی و فروش محصولات

مارکتینگ پلن سند مهم دیگری است که متخصص مارکتینگ بین‌الملل برای شما تدوین می کند. به واسطه این برنامه مشخص می‌شود محصولات شما باید به چه شکل بسته‌بندی، اسم‌گذاری، قیمت‌گذاری و بازاریابی شوند و چه اقداماتی باید صورت گیرد.

مراحل راه‌اندازی خط تولیدی

پس از مطالعه کافی و مشورت با بازرگانان، مدیران، بازاریابان و وکلای مهاجرتی شما با دید مناسبی برای آغاز فعالیت تولیدی در عمان دست یافته‌اید. بیزنس پلن، مارکتینگ پلن و لیست نیروی منابع انسانی بسیاری از مسیر را برای شما روشن خواهد کرد. اگر اقداماتی که تا کنون گفته‌شده را انجام داده‌اید اکنون زمان اقدام برای شروع فعالیت شماست. ما اقدامات آغازین را در سه گام برای شما خلاصه کرده‌ایم.

انتخاب نوع فعالیت و کاربری کارگاه

شما باید بدانید کارگاه مد‌نظر شما به چه مقدار فضا نیاز دارد. شهرک‌های صنعتی متعددی در عمان وجود دارد که فضای مورد نیاز شما را دارند، بسته به نیازخود و فعالیت‌تان امکانات لوجستیکی مورد نیاز را مشخص کنید. در این زمینه باید به سه مورد توجه کرد:

  • بررسی بازار و تقاضا برای محصولات تولیدی
  • انتخاب نوع فعالیت کارگاه با توجه به مهارت و تجربه
  • تعیین کاربری زمین یا محل احداث کارگاه

تهیه مدارک و مجوزهای لازم

پس از مشخض شدن مکان و فضا و امکانات مورد نیاز باید برای تکمیل مدارک و مجوزهای خود اقدام کنید. در این زمینه نیاز است از وکلای مهاجرتی متخصص در سرمایه‌گذاری استفاده‌کنید. فراموش نکنید مشورت با دیگر سرمایه‌گذاران خارجی یا وکلای بومی عمانی نیز می‌تواند مسیر را روشن کند. در این مسیر شما بسته به فعالیت به مجوزهای مختلفی نیاز خواهید داشت که سه دسته از مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

  • اخذ مجوز از وزارت صنعت و تجارت عمان
  • دریافت گواهی ثبت شرکت یا مؤسسه
  • اخذ مجوزهای بهداشتی و زیست‌محیطی

انجام مراحل ثبت نام

ثبت مجموعه تولیدی گام نهایی برای شروع کار است چرا که شما بدون این مجوز قادر به فعالیت قانونی نخواهید بود. برای این کار چک لیست زیر به شما کمک می‌کند.

  • مراجعه به اداره ثبت شرکت‌ها و مؤسسات
  • تکمیل فرم‌های مربوطه و ارائه مدارک مورد نیاز
  • پرداخت هزینه‌های ثبت نام
در پایان

سختی موارد بالا با مشاوره با متخصصین این حوزه آسان خواهد شد. هر اقدامی در حوزه امور مهاجرتی در ابتدا ترسناک است اما وکلای مهاجرتی متخصص با تجربه زیاد می‌توانند تمام مسیر را برای شما روشن و هموار کنند. چنانچه قصد راه اندازی تولیدی در عمان را دارید می توانید با کارشناسان لیدینگ عمان تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up