شرایط دریافت ارز مسافرتی عمان

پول ملی عمان

تامین ارز مورد نیاز برای سفر به یک کشور خارجی، از الزامات اصلی یک مسافر است. اهمیت گرفتن ارز کشور مربوط بسیار زیاد است، چرا که در صورت دارا نبودن پول ملی آن کشور، دچار ضرر و اتلاف وقت در خرید و تسویه می‌شوید. دریافت ارز مسافرتی عمان، برای شما فواید زیادی را به همراه دارد.

ارز مسافرتی چسیت و نحوه دریافت آن چگونه است؟

بانک مرکزی قانونی را برای تسهیل کار مسافران در سفر به خارج از ایران تبیین کرده است. این قانون باعث می‌شود تا مسافر، ارز کشور مربوط را به قیمتی پایین‌تری نسبت به بازار آزاد تهیه کند.

ارز مسافرتی سالی یکبار به مسافرانی که قصد ترک ایران را دارند تخصیص داده می‌شود.

به هر مسافر چه مقدار ارز مسافرتی پرداخت می‌شود؟

مقدار پرداخت ارز مسافرتی به چند دلیل، متفاوت است. تفاوت مقدار ارز پرداختی بسته به نوع سفر هوایی یا سفر زمینی و دریایی متفاوت است، به علاوه کشورهای همسایه و کشورهای دورتر هم یک متغیر در این امر محسوب می‌شود.

در سفر هوایی به کشور همسایه، به مسافر 500 یورو ارز ارائه می‌شود.

توجه داشته باشید که این ارز شامل افراد بالای 12 سال می‌شود.

چگونه این ارز را دریافت کنم؟

با انجام این 7 عمل، درخواست شما تکمیل می‌شود.

1.ارائه پاسپورت با حداقل اعتبار 6 ماه

2.ارائه بلیط هواپیما به صورت کپی و اصل

بلیط باید دارای کد رهگیری، تاریخ و زمان اخذ بلیط و اطلاعات شرکت صادر کننده بلیط باشد.

3.ارائه کارت ملی

4.رسید پرداخت عوارض خروج

5.ارائه ویزای کشور مربوط

6.تهیه و تکمیل فرم درخواست ارز

7.ارائه شماره تماس و حساب بانکی به نام مسافر

ریز نکاتی که باید بدانید!

  • تا 7 روز قبل از پرواز، شما می‌توانید ارز را دریافت کنید.
  • ساعت تحویل وجه و امورات اداری در 9 صبح تا 12:30 ظهر صورت می‌گیرد.
  • صاحب پاسپورت باید در موعد تحویل حضور داشته باشد.
  • به کسانی که دارای پرونده سیاسی هستند، ارز دولتی تعلق نمی‌گیرد.
  • به افرادی که اقامت کشور دیگری را در پرونده دارند، ارز دولتی تعلق نمی‌گیرد.
  • در صورت جدید یا المثنی بودن پاسپورت شما، بانک نیاز به بازبینی پاسپورت را دارد.

چه کسانی مجاز به دریافت ارز مسافرتی عمان هستند؟

یکی از مواردی که باید در تهیه ارز مسافرتی عمان به آن توجه داشت این است که همه‌ی افراد نمی‌توانند این ارز را دریافت کنند. بلکه مطابق با قوانین باید ویزای خود را که نشان دهنده‌ی توریست بودن شخص است را داشته باشند و برای دریافت به مراجع ارائه دهند. همچنین در نظر داشته باشید که ارز مسافرتی به افرادی که در خارج از کشور اقامت دارند تعلق نمی‌گیرد. اما به طور کلی می‌توان گفت که افراد توریستی که قصد دریافت ارز مسافرتی دارند باید ویژگی‌های زیر را داشته باشند.

  • این افراد باید بیشتر از دوازده سال سن داشته باشند
  • این ارز فقط به افرادی که از مسیرهای مشخص شده‌ای قصد خروج از کشور را دارند تعلق می‌گیرد
  • برای دریافت ارز مسافرتی باید توجه کرد که از یکسال پیش ارز مسافرتی دریافت نکرده باشید

بنابر موارد گفته شده در بالا آموختیم که اگر در حال حاضر در عمان اقامت می‌کنید برای دریافت ارز اقامتی عمان اقدام نکنید. اگر ویزای توریستی ندارید برای دریافت این ارز مراجعه نکنید. همچنین این ارز فقط به افراد بالای دوازده سال تعلق می‌گیرد. و اگر تا قبل از یکسال گذشته ارز مسافرتی دریافت کرده‌اید برای دریافت این ارز مراجعه نکنید چون حداقل باید یکسال از تاریخ آخرین دریافت ارز مسافرتی گذشته باشد.

خرید ارز از صرافی‌

تمامی اطلاعات فوق برای اخذ ارز دولتی گفته شد، اما می‌توان راه دیگری را نیز برای دستیابی به ارز خارجی در دستور کار قرار داد.

صرافی‌های آزاد می‌توانند به مقدار دلخواه به شما ریال عمان تحویل بدهند. باید در نظر بگیرید که شما قادر به عبور از گیت با مقدار زیادی از ارز نیستید و خروج ارز و عبور از گیت، دارای لیمیت است.

واحد پول و قدرت ارز عمان

کشور عمان دارای وجه ریال عمان است، که به اختصار OMR نامیده می‌شود. اقتصاد پویا، روابط خوب دیپلوماتیک، سیاست‌ها و شیوه درست حکومت عمان باعث شده است که این کشور دارای سومین پول ارزشمند جهان باشد.

در مورد حکومت عمان بیشتر بدایند

باید بدانید که هر ریال به هزار بایسه تقسیم می‌شود. بایسه به صورت سکه و پول ضرب و چاپ می‌شود. توجه داشته باشید که ارزشمندترین اسکناس این کشور 50 ریال است.

وجه رایج عمان
اسکناس 50 ریالی

توجه داشته باشید که عمانی‌ها رضایت چندانی در معامله با دلار یا یورو را ندارند، پس بهتر است هنگام سفر به این کشور ریال عمان را به همراه داشته باشید. در صورت همراه نداشتن ریال در هنگام سفر به این کشور، ممکن است ضرر کنید. امکان دارد شما برای پرداخت کرایه تاکسی یا خرید از فروشگاه، از یورو و دلار استفاده کنید. این امر باعث می‌شود در محاسبه نرخ دلار به ریال اشتباهی صورت بگیرد و شما متضرر شوید.

نتیجه‌گیری:

باید در نظر بگیرید که برای سفر به کشور سلطنتی عمان، تهیه ریال برای شما از اهمیت زیادی برخوردار است که دلایل را در بالا، برای شما بازگو کردیم. در درجه اول برای تهیه ارز عمان بهتر است از روش‌های دولتی استفاده کنید.

در درجه دوم توجه داشته باشید که در تهیه ارز، از صرافی‌های معتبر اقدام به تهیه ارز این کشور کنید تا برای شما مشکلی در معاملات پیش نیاید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up