صحار، پایتخت باستانی عمان

صحار باستان

عمان از بنادر و شهرهای مهمی تشکیل شده است. این بنادر نقش مهمی را در اقتصاد این کشور ایفا می‌کنند. صحار را می‌توان از مهم‌ترین مکان‌های باستانی و تجاری عمان، برشمرد. این شهر با دارا بودن تاریخی بالغ بر 1500 سال، یکی از شهرها و بنادر مهم عمان به شمار می‌رود.

ویژگی‌های شهر صُحار

این شهر از دو لحاظ تجاری و فرهنگی برای کشور عمان از اهمیت بالایی برخوردار است. جزئیات این شهر کلیدی برای شما آورده شده است تا بهتر این شهر مهم عمان را بشناسید.

موقعیت قرار گیری شهر صحار

این شهر در یکی از شمالی‌ترین نقاط عمان واقع شده است. صحار در 205 کیلومتری پایتخت سلطنتی، یعنی مسقط واقع شده است. صحار در نزدیکی تنگه هرمز است و در دریای عمان قرار دارد. همچنین صحار مرکز استان باطنیه نیز می‌باشد. موقعیت این بندر برای تجارت بسیار عالی است که باعث می‌شود یک راه عالی برای تجارت به چین، اروپا و افریقا شود.

مساحت شهر صحار

شهر صحار به دلیل داشتن زمین‌های زراعی، شهری پراکنده است، البته در مرکز این شهر، قسمت بزرگی به صورت یکپارچه وجود دارد.

به طور کلی این شهر از محله‌های زیر تشکیل شده است.

 • الفتیک
 • العوینات
 • خور السیابی
 • عوتب
 • الهدیره
 • الغشبه

جمعیت شهر صحار

این شهر جمعیت زیادی را به نسبت مسقط ندارد و قریب به 220.000 نفر در این شهر زندگی می‌کنند. این افراد را جامعه عرب تشکیل می‌دهند که در کنار این افراد، مهاجرانی نیز وجود دارند.

 

ویژگی‌های فرهنگی صحار

این شهر قبل از ظهور اسلام، پایتخت عمان محسوب می‌شد و از همان زمان، عمانی‌ها در این بندر به کار و دریانوردی مشغول بوده‌اند. بندر صحار با بندر باستانی سیراف در ارتباط بوده است و می‌توان این دو بندر را  قدیمی‌ترین بنادر خلیج فارس و دریای عمان دانست. خوب است بدانید که این شهر یکی از نقاط مهم در نقشه‌های باستان بوده است و همین موضوع نشان از باستانی بودن این شهر دارد.

آثار تاریخی شهر صحار

این شهر با توجه به تاریخ غنی، دارای آثار باستانی زیادی است، جاذبه‌های این شهر در 6 مکان خلاصه می‌شود.

1.قلعه صحار

این قلعه قریب به 700 سال است که ساخته شده است و تاریخ بسیار زیادی را در دل خود جای داده است. این قلعه در زمان حضور پرتغالی‌ها در خلیج فارس ساخته شده است.

موزه ای نیز در این قلعه در سال 1993 ساخته شده است که همین امر باعث شده است تا این مکان برای تاریخ دوستان یک مکان عالی به شمار بیاید. در این موزه اهمیت مس در تاریخ این شهر را به خوبی نمایش داده شده، همچنین روابط بازرگانی و دریانوردی عمان و چین در عصر باستان نیز به خوبی قابل مشاهده است. در این موزه همچنین آثار قدیمی و اکتشاف شده نیز به نمایش گذاشته شده است.

2.بازار باستانی صحار

در صحار بازار قدیمی وجود دارد و در مجاورت قلعه صحار است. صنایع دستی و خوراکی‌های عمان نیز برای توریست‌ها بسیار خیره کننده است. به طور کلی صنایع دستی که در بازار باستانی صحار عرضه می‌شود به شرح زیر است.

 • قلیان‌های عربی
 • کوزه‌ و دست‌سازه‌های سفالگری
 • زیورآلات
 • لباس‌های محلی
 • ظروف و جام‌های مسی

به طور کلی می‌توان فرهنگ و تاریخ این کشور را در این بازار مشاهده کرد.

3.پیست مسابقات شترها

علاقه کشورهای عربی به شتر بسیار زیاد است و حتی ریشه نامگذاری این حیوان نیز از جمیل یعنی زیبا ساخته شده است. در صحار مسابقات شترسواری بسیار مورد اهمیت قرار می‌گیرد. شرکت کنندگان با لباس‌های محلی در این مسابقه شرکت می‌کنند و همین امر فرهنگ عمان و صحار را به خوبی به توریست‌ها نمایش می‌دهد. این مسابقات دارای تاریخی طولانی در بین اعراب و عمانی‌ها دارا است.

4.بازار ماهی فروشان صحار

مردم شهرهای ساحلی عمان، درآمدشان را از طریق دریا بدست می‌آورند. ماهیگیری یکی از پیشه‌های قدیمی این کشور به حساب می‌آید. در این بازار شما تازه‌ترین ماهی‌ها را مشاهده می‌کنید که حتی برخی از این ماهی‌ها هنوز هم زنده هستند.

دیدن این بازار برای بسیاری از افراد دارای جذابیت است، حتی اگر قصد خرید از این مکان را نداشته باشید.

تفریحات مردم محلی در صحار

در صحار بسیاری از مردم به تفریح و ورزش در فضای آزاد می‌پردازند.

پارک شهرداری یک مکان سرسبز در صحار محسوب می‌شود که مردم محلی در آخر هفته با خانواده در این پارک گردش می‌کنند.

ساحل صحار نیز یک مکان عالی برای تفریح در این شهر محسوب می‌شود و دارای تفریحات آبی نیز هست. همچنین این مکان برای پیاده‌روی و ورزش صبحگاهی نیز فوق‌العاده است.

 

زمینه‌های اقتصادی در صحار

صحار از زمان‌های قدیم مرکز تجارت عمان در عمان بوده است. این شهر در حال حاصر نیز یکی از مهم‌ترین مکان‌های تجاری در عمان است. این بندر در شمال غربی شهر صحار واقع شده است. بندر صحار یک شاهراه در میان مسیر تجارت آسیا و اروپا محسوب می‌شود. سرمایه گذاری‌های حکومت عمان در این بندر بسیار پرسود واقع شده است و می‌توان این بندر را یکی از موفق‌ترین بنادر آزاد در جهان دانست. توسعه و پیشرفت این بندر به گونه‌ای بوده است که تا به الان بسیاری از سرمایه‌گذاران را به خود جذب کرده است و حدود 26$ میلیارد دلار سرمایه را جذب خود کرده است. یکی از بزرگترین همکاری‌های مهم این بندر با اسکله روتردام هلند است.

در حال حاضر حدود 3000 کشتی سالانه در این بندر پهلو می‌گیرد و بیش از یک میلیون تن کالا در سال از این بندر ترانزیت می‌شود.

پیشه مردم عمان

شغل مردم شهر صحار به طور سنتی کشاورزی، ماهیگیری است. این شهر در دشت حاصلخیزی واقع شده است و توانایی کشاورزی را برای مردم این شهر به وجود آورده است.

ماهیگیری نیز در دریا و ساحل صحار رونق زیادی دارد. مردم این شهر ماهی، میگو و خرچنگ صید می‌کنند. ماهیگیری از شغل‌های جدانشدنی مردم این شهر محسوب می‌شود.

همچنین بخش زیادی از مردم این شهر نیز در فعالیت‌های صنعتی، بندرگاهی و تجاری هستند.

اما یکی از فنون اصلی شهر صحار، طلا سازی و مس سازی است، این شهر از قبل از میلاد دارای فن طلا سلازی و مس سازی بوده است.

در بازار امروز نیز، عمان سهم بزرگی از بازار مس و طلا را در دست دارد و با استفاده از تکنیک‌های جدید این پیشه را ادامه می‌دهد.

بندر صحار

این بندر یک مرکز مهم برای افرایش توان لجستیکی و ترانزیت عمان در نظر گرفته شده است و دولت عمان هر روز بر توانایی کار این بندر می‌افزاید. بندر جنوبی صحار نیز از سال 2019 در حال ترانزیت و واردات است که در سال‌های آینده این بندر نیز به حجم بالاتری از کار خواهد رسید.

منطقه آزاد صحار

عمان چند منطقه آزاد را در نواحی ساحل خود به وجود آورده است، این مناطق برای سرمایه‌گذاری‌های خارجی بسیار مفید است و کشورها و افراد مختلف تمایل زیادی به سرمایه گذاری در مناطق آزاد عمان را دارند. منطقه آزاد صحار را می‌توان یکی از این مناطق  مهم و بزرگ در عمان دانست.

عمان دارای مناطق اقتصادی آزاد بزرگی است که می‌توانید در مورد این مناطق بیشتر بدانید.

فرودگاه صحار

یکی از مزیت‌های مهم در این شهر، پرواز مستقیم از شیراز به صحار است. این پروازها بین 1 تا 2 ساعت زمان می‌برد. چند نکته مهم برای سفر از شیراز به صحار را رعایت کنید.

 • هر مسافر می‌تواند حدود 25 کیلوگرم بار را با خود حمل کند.(البته میزان بار مجاز به کلاس پرواز بستگی دارد و متغیر است.)
 • حدود یک هفته قبل از سفر، باید برنامه سفرتان را تکمیل کنید.

پروازها از شیراز به صحار، 4 روز در هفته انجام می‌شود.

 • شنبه
 • سه شنبه
 • پنج شنبه
 • جمعه

این پروازها با استفاده از  دو شرکت سلام ایر و قشم ایر صورت می‌گیرد.

نتیجه‌گیری:

دولت عمان با دنبال کردن چشم اندازهای بلند مدت، این کشور را به یکی از قطب‌های تجاری و اقتصادی تبدیل خواهد کرد. در کنار این مدرن سازی‌ها عمان علاقه خاصی به فرهنگ غنی کشور خود دارد و بر حفظ و ترویج این فرهنگ در زمینه‌ توریستی بسیار تاکید دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up