حسابداری در کشور عمان

امور حسابداری د رعمان

در پیشرفت اقتصادی و توسعه صنعتی، نقش حسابداری در سراسر جهان رو به رشد بوده و کشورهای مختلف به فناوری‌های نوین امور حسابداری روی آورده‌اند. یکی از این کشورها عمان است که در حوزهٔ حسابداری، به‌ عنوان یکی از کشورهای منطقهٔ خلیج‌ فارس و با بازیابی اقتصادی موفق، فعالیت‌های حسابداری در آن، به همراه روند رو به‌ جلوی صنعتی و توسعه‌اش، رو به رشد است. لذا در ادامه در این مقاله، به بررسی امور حسابداری در کشور عمان، به‌ منظور فهم و شناخت بهتر از بازار حسابداری در این کشور پرداخته شده است.

تعریف حسابداری در کشور عمان:

در کشور عمان، حسابداری به‌ منظور حساب داری و ثبت دفاتر و اسناد مالی و تجاری تعریف می‌شود. هدف کلی حسابداری، ثبت نمودن فعالیت‌های مالی شرکتی و رصد، تحلیل و گزارش دادن اطلاعات وضعیت مالی و عملکرد شرکت است. در کشور عمان، مجموعه قوانین و مقررات محلی حسابداری و تأمین مالی و پایانه‌های بازرگانی و اقتصادی، از سوی وزارت بازرگانی و صنایع خدماتی، تنظیم و اجرا می‌شود. این سازمان علاوه بر تعیین دستورالعمل‌ها و الزامات مندرج در قانون، نظارت بر فعالیت‌های حسابداری شرکت‌ها و مؤسسات را نیز بر عهده دارد.

محاسبه و ثبت سود، محاسبات مالی و نیز حساب‌های پایه (دریافتی، پرداختی، صندوق، بانکی، وام و مطالبات)، محاسبات تولید، موجودی و موارد دیگر از فعالیت‌های حسابداری در کشور عمان است که به‌ صورت مشروح در ادامه مطالب، با جزئیاتی بیشتری بیان خواهد شد.

فعالیت‌های حسابداری در کشور عمان شامل موارد زیر می‌شود:

حساب داری شرکت:

یکی از فعالیت‌های اساسی در حساب داری شرکت، نظارت بر تمام فعالیت‌های مالی شرکت است. در این راستا، تمامی روزانه‌های مالی مربوط به شرکت به‌ دقت بررسی می‌شود تا فعالیت‌های غیرقانونی، پول‌ شویی و هر گونه تخلف مالی ضد قانون دیگر کشف‌ شده و از آن جلوگیری شود. به‌ طور کلی، حسابدار مسئول این است که تمام محاسبات و فعالیت‌های شرکت سالم و بدون خطا و نامتعارف باشد. شرکت‌های فعال در عمان بر طبق قوانین و مقررات مشخصی ملزم به گزارش‌ گیری مالی در بازه معینی هستند. شرکت‌های فعال در عمان می‌توانند از طریق خدمات حسابداری حرفه‌ای و به‌ روزرسانی‌های اطلاعاتی، به‌ آسانی گزارش مالی مورد نیاز خود را تهیه کنند.

حسابداری معاملات تجاری

حسابداری معاملات تجاری:

بسیاری از شرکت‌های فعال در عمان به سمت حاشیه نگریستند و تمرکز خود را بر روی تجارت خارجی و بازارهای بین‌المللی دارند؛ بنابراین، حسابداری معاملات تجاری برای شرکت‌هایی که در بازار بین‌المللی فعالیت می‌کنند، بسیار مهم است. در عمان، حسابداری معاملات تجاری در قالب گزارش‌های سود و زیان، کنترل کیفیت کالا، ثبت ارزش‌های وارده و برگشتی، ارزش‌ گذاری به ارز و ترازنامه صورت می‌گیرد. برای شرکت‌های عمانی که به سمت بازار بین‌المللی روی می‌آورند، خدمات حسابداری باعث کاهش خطا در ثبت نقل و انتقالات مالی می‌شود.

قوانین حسابداری عمان:

در عمان، سازمان‌های حسابداری مختلفی در حال پیگیری نظام حسابداری هستند. سازمان ملی حسابرسی و حسابداری (ONA) مسئول دوره حسابداری در عمان است.

سازمان‌های دیگر برای کنترل حسابداری و حسابرسی در عمان شامل:

۱. اتحادیه حسابداران عمان

۲. وزارت امور شرکت‌های عمان

۳. بانک مرکزی عمان

بانک مرکزی عمان همچنین مسئول حسابداری دولت و بورس اوراق بهادار عمان است. با توجه به نظرات مختلف و سطح قابل‌ توجهی از همکاری با کشورهایی مثل امارات و سعودی، در کنار به حداقل رساندن محدودیت‌های جدی، به کمک قوانین حسابداری، می‌تواند برای شرکت‌های بین‌المللی جذابیت فعالیت در عمان را ایجاد کند. در عمان، هیچ قانون رسمی برای روش و رویه‌های حسابرسی وجود ندارد؛ اما ONA در حال پیشنهاد قوانینی برای مجوز حسابرسی و الزامات حسابرسی می‌باشد. اما در نهایت، با چندین نهاد حسابرسی در عمان، پایبندی به قوانین و نظام اجباری است. به همین دلیل بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی در عمان پایبندی به قوانین حسابداری عمان را در کشور برای خود یک الزام می‌دانند.

مالیات در عمان:

مالیات مستقیم در کشور عمان نیست، زیرا درآمد از منابع نفت و به‌ طور گسترده‌تر در فعالیت‌های خصوصی به کار می‌رود؛ اما برای فروش کالاها و خدمات نرخ مالیات بر ارزش‌ افزوده (VAT) در نظر گرفته‌ شده است. از این‌ رو، شرکت‌هایی که در کشور فعالیت می‌کنند، باید به‌ عنوان عامل مالیاتی در نظر گرفته شوند و نرخ مالیات آنان را مطابق با قوانین و مقررات وزارت امور مالیه رعایت نمایند.

سیستم پرداخت:

از آنجایی‌که کشور عمان یکی از بازارهای پویا جهانی است، پرداخت‌های آنلاین نیز اهمیت بالایی در آن دارد. شرکت‌های بین‌المللی می‌توانند برای پذیرش پرداخت‌های آنلاین از راه‌هایی مانند PayPal، Stripe و بانک‌های محلی استفاده کنند. همچنین، صدور صورت‌ حساب در کشور عمان نیز به‌ صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

کلام آخر:

عمان یکی از کشورهای خاورمیانه است که با دارا بودن تنوع فرهنگی و اقتصادی، توانسته است به‌ عنوان یکی از کشورهای برتر منطقه مطرح شود. تجارت در عمان نیازمند پیروی از قوانین عمان می‌باشد. امور حسابداری از این قوانین مستثنی نیست. در صورتی‌ که برای انجام امور حسابداری خود در کشور عمان نیازمند مشاوره هستید می‌توانید با متخصصان لیدینگ عمان تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up