رمز ارزهای دیجیتالی در عمان

رمز ارزهای دیجیتالی در عمان

کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، در دهه‌های اخیر به فکر درآمد غیر نفتی بودند و همین موضوع باعث شده تا طرح‌های زیادی اجرا شود. به موجب این طرح‌ها، صنایع توریستی بسیار متحول شد و علاوه بر آن، کانال‌های رمز ارزی نیز در این کشورها بسیار رونق گرفت. عمان در این بین یکی از سردمداران رمز ارزها در خاورمیانه است. باید دید که این کشور سلطنتی، چه برنامه‌هایی را برای رمز ارزها تدوین کرده است.

تدابیر عمان برای رمز ‌ارزها

این کشور برای درآمد زایی تدبیر بسیار پویایی را در دستور کار قرار داده است، به طوری که در آینده‌ای نزدیک رقیب سر سخت امارات متحده عربی در بحث کریپتو شود.

به نقل از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور عمان، یعنی شخص سعید حمود المعاولی؛ سرمایه ‌گذاری‌ها در زمینه کریپتو، یک هدف اصلی برای کشور عمان است و رونق سریع اقتصادی دیجیتال را برای عمان به ارمغان خواهد آورد.

رئیس سازمان خدمات عمومی عمان، شیخ منصور بن طالب بن علی الحینانی نیز، از طرح رمز ارزها حمایت کرد و در رابطه با کریپتو، اینگونه سخن گفته است: طرح رمز ارزها اقتصاد را متنوع می‌کند و تکنولوژی‌های جدید جایگاه خود را می‌یابند که در مسیری پایدار و اخلاقی پیش می‌رود.

دیتابیس‌های کریپتو در عمان

خوب است بدانید که 2 پایگاه کریپتو در فاصله 10 ماه در این کشور ساخته شده است. محل قرارگیری این پایگاه‌ها در منطقه آزاد صلاله است، این شهر در جنوب کشور عمان واقع شده است. صلاله یک منطقه ویژه اقتصادی است، که مالیات کمتری را به نسبت دیگر مناطق عمان در دستور کار دارد.

این پایگاه توسط شرکت عمانی Exahertz، ساخته شد و زیر نظر شرکت بلاک چین moonwalk systems است. این مرکز چیزی در حدود 350 میلیون دلار یا 135 میلیون ریال، هزینه برداشته است و از بروزترین نرم‌افزارهای روز بهره می‌برد.

تا به امروز یعنی در نزدیکی اواخر سال 2023، این مرکز حدود 15000 دستگاه در حال کار دارا می‌باشد که همگی دارای نرم‌افزار Bitman Technologies هستند. علاوه بر اقدامات بالا، دولت عمان برای بهبود سرعت پیشرفت در زمینه کریپتوها، تاسیسات ماینر زیادی را برای این طرح در نظر گرفته است.

به نقل از مدیر عامل شرکت اگزاهرتز، پروژه کاری ما چیزی فراتر از مراکز استخراج دیتا است و با استفاده از سخت‌افزار جدید، قابلیت‌هایی در مقیاس‌های بزرگتر ایجاد خواهیم کرد، که مصرف انرژی نوآورانه‌ای را نیز در دستور کار دارد. شرکت green data city اولین شرکت در عمان است که مجوز استخراج بیت‌ کوین را از دولت در دست دارد.

بودجه در نظر گرفته شده برای کریپتو

دولت عمان چیزی در حدود 800 میلیون دلار را جهت استخراج سرمایه‌ گذاری کرده است. پس از این سرمایه ‌گذاری، برنامه 300 میلیون دلاری را با گروه فونیکس که در امارات واقع شده است را در دستور کار قرار داده است.

سودآوری طرح کریپتو برای عمان

برآورد شده است، که این طرح چیزی در حدود 1.1 میلیارد دلار سرمایه گذاری را در دل خود جای خواهد داد، که برای تمامی مردم در تجارت باز خواهد بود.

چشم‌انداز عمان در رمز ارز

بیت کوین را می‌توان شالوده بنای اقتصادی مدرن عمان دانست، به همین دلیل عمان در مبارزه در بحث کریپتو، عقب نشینی نمی‌کند و از پیشتازان بزرگ این صنعت در جهان است.

با دیجیتالی شدن دوره امروز و کم استفاده‌تر شدن نفت در جهان، این کشور بسیار آینده ‌نگرانه تصمیم گرفته است و برنامه مدرن را در پیش گرفته است.

این کشور از فروش نفت 70 درصد درآمد و 30 درصد آن را صرف تولید ناخالص داخلی می‌کند.

رمز ارزها آینده شغلی بسیاری از فارغ ‌التحصیلان رشته کامپیوتر عمان را نیز تضمین می‌کند، چرا که این کشور بیشترین فارغ ‌التحصیل رشته کامپیوتر را داشته و برای حکومت عمان کمی نگران کننده بوده است.

حکم کریپتو در جهان اسلام

به سبب وجود شریعت اسلام در عمان، اصول کریپتو مورد بحث قرار گرفته است. برخی از کشورهای اسلامی با این بحث مخالفت کرده‌اند و برخی از کشورها، کریپتو را با موازین اسلامی در یک راستا قرار داده‌اند. کشورهایی همچون مصر، ترکیه، اندونزی و امارات با عمان هم عقیده هستند و این بحث را از نظر شرع، قانونی توصیف کرده‌اند. در سال 2019 پس از چندین سال تلاش درباره شرعی بودن کریپتو، دولت عمان بالاخره دریافت که کریپتو با قوانین اسلامی هم‌خوانی دارد. این عمل از نظر کارشناسان، به گونه‌ای برداشت شد که تکنولوژی جدید در سنت‌های عمان ادغام می‌شود.

نقش انرژی‌های پاک در زمینه رمز ارز

یکی از دغدغه‌های استفاده از ماینینگ‌ها، مصرف برق زیاد است. این مصرف می‌تواند به حدی زیاد باشد، که در شبکه توزیع برق اختلال ایجاد کند. دولت عمان برای ایجاد پایگاه داده پایدار و درآمدزا، استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر را در دستور کار قرار داده است. که در این امر از انرژی‌های آبی و آفتابی استفاده خواهد شد و اقتصاد دیجیتالی سبز را به همراه خواهد داشت.

 

کلام آخر:

حکومت عمان در مسیر توسعه مدرن‌ سازی کشور، برنامه‌های زیادی را در دستور کار قرار داده است، که انرژی‌های پاک و رمز ارزها، گوشه‌ای کوچک از اهداف آینده این سرزمین سلطنتی است. این حکومت تلاش دارد تا وابستگی به نفت را تا حد ممکن کم کند و از آینده جدید استقبال کند. اهداف اقتصادی عمان، آینده و رفاه مردم این کشور را تضمین خواهد کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up