بررسی موقعیت اقتصادی کشور عمان

بررسی موقعیت اقتصادی کشور عمان

همان‌طور که می‌دانید عمان سومین کشور بزرگ در شبه‌ جزیره عربستان است که آب‌ و هوای بسیار گرمی دارد. این کشور که در جنوب غربی آسیا واقع‌ شده است، همسایگانی چون یمن، تنگه هرمز، عربستان و امارات متحده عربی دارد. از طریق بندرهایش با بسیاری از کشورهای جهان می‌تواند ارتباط برقرار کند. بسیاری معتقدند که عمان بسیار مستعد پیشرفت خواهد بود. یکی از دلایلی که نقش بسزایی در این پیشرفت دارد، پول ارزشمند این کشور است.

به همین جهت افراد زیادی به دنبال مهاجرت و سرمایه‌ گذاری در این کشور هستند. مسلما برای مهاجرت و سرمایه‌ گذاری در کشور عمان اول باید با موقعیت اقتصادی عمان، آشنایی پیدا کنید. به همین جهت ما اینجاییم تا شما را با شرایط اقتصاد عمان آشنا کنیم و امیدواریم که جواب تمامی سؤال‌هایتان درباره این موضوع را با مطالعه‌ی این مقاله متوجه شوید.

شرایط اقتصاد عمان چگونه است؟

عمان با آب‌ وهوای مدیترانه‌ای و زبان عربی، کشوری توریستی در حوزه خلیج‌ فارس به‌ حساب می‌آید؛ البته زبان انگلیسی هم در این کشور سلطنت نشین، بسیار رایج است و آن را به یکی از کشورهای گردشگری در خاورمیانه تبدیل کرده است. اقتصاد کشور عمان بر پایه نفت و گاز است، در حالت کلی اکثر کشورهای حاشیه خلیج‌ فارس، منافعشان را از نفت گاز و همچنین محصولات پتروشیمی تأمین می‌کنند. اما موضوع حائز اهمیت این است که این کشور از منابع نفت و گاز کمی برخوردار است و حتی این منابع رو به اتمام هستند.

پس کشور عمان ناچار است تا وارد صنایع دیگری شود تا بتواند اقتصاد کشورش را نجات دهد. پر رونق‌ترین مشاغلی که مردم عمان به آن‌ها مشغول‌اند عبارت‌اند از دامداری، کشاورزی و ماهیگیری. قایق‌سازی و کشتی‌سازی نیز در استان‌های شمالی این کشور بسیار رونق دارد. دولت عمان برای تأمین بودجه از مالیات‌ها، دارایی‌ها و سرمایه‌گذاری‌های خارجی که در این کشور انجام می‌شود استفاده می‌کند.

تأثیر واردات و صادرات در اقتصاد کشور عمان

عمان با کشور ایران رابطه نسبتا خوبی دارد که می‌توان ریشه‌ی آن را در حمایت‌هایی که توسط پادشاهان ایرانی به دولت‌های قبلی ارائه‌ شده است پیدا کرد. همچنین این کشور با دیگر کشورهای جهان نیز رابطه‌ی بسیار خوبی دارد که باعث شده است تا با کشورهای بسیاری از طریق صادرات و واردات ارتباط برقرار کند و سود بسیار خوبی نصیبش شود. همان‌طور که می‌دانید برای رشد یک کشور نیاز است تا سرمایه و کالا از دیگر کشورهای جهان به دست آورد و بالعکس سرمایه و کالاهای خود را با کشورهای دیگر به اشتراک بگذارد. می‌توان گفت که میزان صادرات و واردات مهم‌ترین نقش را در پیشرفت اقتصاد کشور عمان به عهده دارد.

اقتصاد رو به رشد

رشد اقتصادی عمان در چند سال اخیر

در واقع اقتصاد کشور عمان تا حدود زیادی به درآمدهای نفتی متکی است. طبق آمارهای به‌ دست‌ آمده نرخ بیکاری در این کشور بسیار کاهش‌ یافته است و شرایط بسیار خوبی برای جذب نیروهای خارجی فراهم کرده است. همچنین نرخ تورم در کشور عمان در چند سال اخیر تقریبا به صفر رسیده است. این آمار نشان‌ دهنده‌ی کنترل خوبی است که بر روی میزان تورم دارد. عمان در چند سال اخیر رشد اقتصادی به نسبت مطلوبی را با توجه به اتفاقات و چالش‌های روبه رویش تجربه کرده است. عموما انتظار می‌رود که این روند در چند سال بعد نیز ادامه داشته باشد.

اقتصاد عمان در سال 2022 و 2023

نیمه‌ی اول سال 2022، اقتصاد عمان قدرتمند عمل کرده است و پیش بینی می‌شود تا سال جاری میلادی 2023، همچنان مثبت و پر قدرت ادامه دهد. تمام این پیشرفت‌ها ناشی از برنامه‌ی منظمی است که دولت سلطان نشین عمان برای بهبود اقتصاد کشورش، اتخاذ کرد.

 کل درآمدهای عمان در نیمه‌ی سال 2022، 54.2 درصد و هزینه‌های عمومی نسبت به سال گذشته (2021) به 8.6 درصد افزایش یافته است. بالا رفتن درآمد عمومی عمان، بیشتر ناشی از افزایش درآمد حاصل از گاز بوده است. از طرفی اقتصاد غیر نفتی دولت عمان از زمان همه گیری کووید-19، سود بسیاری کرده است. همچنین دولت عمان در تلاش است تا بدهی خارجی خود را کاهش دهد تا حساب‌های خود را متعادل کند. در نتیجه بدین منظور استراتژی مدیریت بدهی را انجام داد و به خرید اوراق قرضه دولتی پرداخت. تمامی این پیشرفت‌ها در امور مالی باعث شده است که آژانس‌های رتبه‌بندی، رتبه اعتباری عمان را افزایش دهند.

همراهی لیدینگ عمان در سرمایه گذاری

در پایان

طبق داده‌های آماری، ارزش‌های فعلی اقتصادی نشان می‌دهند که این کشور به‌ طور فوق‌العاده‌ای پیشروی می‌کند. شهرهای عمان از نظر اقتصادی و مالی پتانسیل بسیار خوبی دارند که می‌تواند بر وضعیت اقتصادی این کشور بسیار تأثیرگذار باشد. دولت عمان سیاست‌های اقتصادی و سیاسی جدیدی را در پیش گرفته است که بر نرخ ارز این کشور تاثیر مثبتی داشته است. بر اساس این سیاست‌ها، دولت سلطان نشین عمان می‌خواهد با توجه به رابطه‌ی خوبش با دیگر کشورها، صادرات و واردات خود را از منابع نفتی به دیگر موارد تغییر دهد. یکی دیگر از قوانینی که این کشور برای بهبود وضعیت اقتصادی خود تبیین کرده است مربوط به سرمایه‌ گذاری خارجی است که در چند سال اخیر بسیار در میان ایرانیان محبوبیت پیدا کرده است.

امیدواریم که این مقاله برای شما عزیزان مفید واقع‌ شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up