عوامل مؤثر بر نرخ ارز در کشورها با رویکرد سرمایه گذاری

عوامل موثر بر نرخ ارز و نوسانات آن

برای افرادی که می‌خواهند در کشورهای خارجی سرمایه‌ گذاری کنند، آشنایی با نرخ ارز آن کشور خالی از لطف نیست زیرا می‌تواند اطلاعات مفیدی در مورد امنیت سرمایه‌ گذاری در آن کشور را به ما بدهد. عوامل مختلفی بر نرخ ارز و نحوهٔ تجارت کشورها با یکدیگر تأثیر می‌گذارد. در این مقاله به عوامل مؤثر بر نرخ ارز در کشورها پرداخته‌ایم و در ادامه در مورد نرخ ارز عمان صحبت کرده‌ایم.

نرخ ارز چیست؟

در ابتدا باید بدانیم منظور از نرخ ارز چیست؟ نرخ ارز مقداری از واحدهای پولی یک کشور است که برای خرید واحد پول کشورهای دیگر پرداخت می‌کند. به بیان ساده‌تر به پول‌های خارج از هر کشور که داد و ستد می‌شود ارز می‌گویند.

عوامل موثر بر نرخ ارز عبارتند از:

تورم

تورم به معنی مالیات غیر مستقیم از تمام مردم است البته با قیمت‌های متفاوت. در واقع بیشترین هزینه آن بر دوش قشر ضعیف جامعه می‌باشد. تورم یکی از عوامل مؤثر بر نرخ ارز کشورها است. در واقع تورم به معنی قدرت خرید مردمان یک کشور در مقایسه با سایر ارزها هست. به عبارتی دیگر تورم مشخص‌کنندهٔ قدرت خرید کشورها است. با یک مثال تورم رو بهتر درک می‌کنیم: برای مثال خرید نان در یک کشور یک واحد هزینه دارد و در کشوری که نرخ تورم بالا است همان نان هزار واحد هزینه می‌برد؛ این تفاوت نشان از تورم در کشورها است.

نرخ بهره

نرخ تورم و نرخ بهره با یکدیگر رابطه دارد. تغییرات در نرخ بهره بر ارزش پول تأثیر می‌گذارد به عبارت دیگری افزایش نرخ بهره باعث افزایش ارزش پول می‌شود.

بانک‌های مرکزی با دستکاری نرخ بهره باعث تعادل تورم در داخل کشور می‌شوند. زیرا نرخ‌های بهره بالاتر باعث می‌شود که وام‌ گیرندگان بتوانند نرخ‌های بالاتری را دریافت کنند و در نتیجه سرمایه خارجی بیشتری را جذب می‌کند که باعث افزایش نرخ ارز می‌شود. البته در صورتی‌که نرخ بهره برای مدت خیلی طولانی بالا بماند تورم افزایش پیدا می‌کند و ارزش پول کم می‌شود. بنابراین بانک مرکزی باید دائماً نرخ بهره را در تعادل قرار دهد.

ثبات سیاسی

اگر بخواهید در کشوری سرمایه‌ گذاری کنید ترجیح می‌دهید در کشوری باشد که دائما با چالش‌های سیاسی داخلی و منطقه‌ای همراه است یا کشوری که ثبات سیاسی دارد؟ قطعا پاسخ شما کشوری است که ثبات سیاسی دارد. کشوری که ثبات سیاسی بالاتری دارد برای سرمایه‌ گذاری مطمئن‌تر است. درنتیجه ثبات سیاسی باعث جذب سرمایه‌ گذار خارجی در آن کشور و تقویت نرخ ارز می‌شود. ثبات سیاسی همچنین بر محرک‌های اقتصادی داخلی و سیاست مالی آن کشور تأثیر می‌گذارد که منجر به تأثیرات بلند مدت بر نرخ ارز می‌گردد.

بدهی عمومی

منظور از بدهی عمومی وام‌هایی است که کشورها به‌ صورت کلان می‌گیرند و اگر این بدهی از رشد اقتصادی آن کشور بیشتر شود، دیگر برای سرمایه‌ گذاران خارجی جذابیتی ندارد و نرخ تورم را بالا می‌برد؛ در نتیجه ارزش پول آن کشور کاهش پیدا می‌کند. حتی برخی کشورها برای تصفیه بدهی خود پول چاپ می‌کنند که باز باعث افزایش تورم می‌شود.

نرخ کم تورم و بیکاری در عمان

سلامت اقتصادی

سلامت اقتصاد یک کشور با نرخ بیکاری سنجیده می‌شود. نرخ بیکاری یعنی نسبت افرادی که بیکار هستند به افرادی که کار می‌کنند. نرخ بیکاری پایین یعنی شهروندان توان مالی بیشتری دارند و می‌توانند راحت‌تر هزینه کنند. در صورتی‌ که کشوری عملکرد اقتصادی خوبی داشته باشد می‌تواند سرمایه‌ گذار خارجی جذب کند و به‌ نوبه‌ی خود منجر به کاهش تورم و افزایش نرخ ارز آن کشور شود.

مداخله دولت

دولت‌ها می‌توانند نقش مؤثری در نرخ ارز محلی داشته باشند و با قدرت‌هایی که دارند نرخ ارز محلی را دستکاری کنند.

رکود اقتصادی

منظور از رکود اقتصادی شرایطی است که فعالیت‌های اقتصادی کشوری یا جامعه‌ای برای مدت طولانی (بیش از چند ماه) به‌ شدت افت کند. رکود اقتصادی تأثیرات منفی‌ای بر بخش‌های مختلف جامعه می‌گذارد: کاهش تولیدات صنعتی، کاهش اشتغال‌ زایی و اثرات منفی در بورس. کشوری که رکود اقتصادی دارد جذب سرمایه‌ گذاری را کاهش می‌دهد و نرخ ارز کم می‌شود.

تراز تجاری

تراز تجاری در یک کشور با میزان واردات و صادرات آن کشور محاسبه می‌شود. در صورتی‌ که میزان صادرات از واردات بیشتر باشد به این معنی است که آن کشور تراز تجاری مثبتی دارد. این تراز مثبت، ناشی از میزان ورود بیشتر ارز به کشور است که باعث رشد منابع ارز خارجی می‌شود.

کسری حساب جاری کشور

منظور از حساب جاری یک کشور، تفاوت پس انداز و سرمایه گذاری در آن کشور را نشان می‌دهد. حساب جاری کشور از ویژگی‌های مختلفی تاثیر می‌گیرد: نرخ برابری ارز، نرخ تورم، سیاست‌های صادراتی و وارداتی و… . نرخ ارز بر تراز تجاری و حساب جاری تاثیر می‌گذارد. همانطور که قبلا گفتیم، اگر ارزش یک ارز بالا رود، واردات ارزان و صادرات را کمتر رقابتی می‌کند. این امر باعث افزایش کسری حساب جاری می‌شود. کسری در حساب نشانگر این است که یک کشور برای تجارت خارجی، بیشتر از درآمد خود هزینه می‌کند و برای جبران کسری از منابع خارجی سرمایه می‌پذیرد. کشورهایی که کسری حساب جاری دارند، ارزش پول کمتری دارند.

حدس و گمان

برخی افراد به دلیل برخی پیش‌ بینی‌ها ممکن است متقاضی خرید یک ارز شوند. به‌طور مثال معامله گران ممکن است ارزش یک ارز را بر اساس نتیجه انتخابات یا اتفاقاتی مانند جنگ‌های داخلی کاهش دهند. البته برعکس این مطلب نیز صادق است به‌ طوری‌ که برخی افراد ممکن است به دلیل برخی اخبار اقتصادی مثبتی که می‌شنوند باعث رشد ارز شوند.

چرا ارزش پول عمان زیاد است؟

عمان با داشتن اقتصاد سالم و سیاست پایدار در منطقه توانسته سرمایه‌ گذار خارجی زیادی را جذب کشورش کند. این عوامل باعث بیشتر شدن ارزش پول عمان شده است؛ به‌گونه‌ای که 1 ریال عمان تقریبا 110 هزار تومان ایران و معال 2.60 دلار آمریکا است. علاوه بر آن نرخ بیکاری 3.12 و نرخ تورم 2.3 درصد در سال 2021 بود. همچنین برنامه‌ی مالی جدید عمان نشان از تلاش دولت برای تصفیه بدهی‌هایش می‌دهد.

کلام آخر

نرخ ارز نقش مهم و حیاتی در سطح تجارت کشورها دارد. به‌ طوری‌ که ارز با ارزش بالاتر باعث افزایش واردات ارزان یک کشور و صادرات گران‌تر می‌شود. یکی از نکاتی که در زمان انتخاب کشور برای سرمایه‌ گذاری و یا حتی اقامت باید به آن توجه داشت، ارز پول آن کشور است. با توجه به برنامه‌ی دولت عمان برای بهبود اقتصادی نشان می‌دهد که می‌توان با اطمینان بیشتری در عمان سرمایه‌ گذاری کرد. ما در لیدینگ عمان همواره کنار شما هستیم تا به سؤالات شما در این زمینه پاسخ دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up