شرایط تحصیل در عمان برای مهاجران

شرایط تحصیل در عمان

چنانچه قصد تحصیل در کشور عمان را دارید بهتر است در این مقاله با ما همراه شوید تا با کشور عمان و شرایط تحصیل در این کشور سلطان نشین آشنا شوید و سپس برای تحصیل و دریافت ویزای دانشجویی خود اقدام کنید.

آشنایی با کشور عمان

عمان در سواحل جنوب غربی قاره آسیا و بخشی از شبه جزیره عربستان است که با ایران مرز دریایی دارد. آب و هوای عمان شبیه آب و هوای مناطق خلیج فارس، گرم و شرجی است. به دلیل وجود چاه‌های نفت، صنعت گردشگری و همچنین ماهیگیری، کشور عمان به عنوان یک اقتصاد پر درآمد شناخته می‌شود، به همین دلیل مردم این کشور از رفاه بالایی برخوردار هستند. شهر زیبای مسقط پایتخت سیاسی و ریال، واحد پولی این کشور است. آموزش در این کشور اجباری نیست و به صورت رایگان انجام می‌شود. آزادی مذهب در کشور عمان نسبت به دیگر کشورهای عربی سبب جذب داشجویان بسیاری به این کشور شده است. عمان به عنوان یک کشور اسلامی شناخته شده به همین دلیل تعطیلی‌های مهم اسلامی دانشگاه‌ها و مدارس تعطیل می‌باشد. کشور سلطان نشین عمان از سیستم بهداشتی و درمانی با کیفیتی برخوردار است و درمان در این کشور به صورت رایگان برای شهروندان عمانی صورت می‌گیرد؛ اما این پوشش رایگان شامل دانشجویان بین المللی نمی‌شود به همین خاطر دانشجویان باید قبل از سفر نسبت به پوشش بیمه‌ای خود اطمینان حاصل کنند.

سیستم آموزشی در عمان

آموزش در عمان بر پایه‌ی سیستم 6-3-3 صورت می‌گیرد؛ 6 سال آموزش ابتدایی 3 سال آموزش متوسطه (راهنمایی) و سه سال دیگر دبیرستان. تحصیل در مقطع ابتدایی از سن 6 سالگی شروع می‌شود؛ همان طور که گفته شد تحصیل در عمان اجباری نیست اما به دلیل حمایت‌های زیاد این دولت دانش آموزان زیادی مشتاق به تحصیل هستند. در پایان این دوره آموزشی، آزمونی برگزار می‌شود و تنها دانش آموزانی که نمره قبولی گرفته باشند می‌توانند وارد مقطع دبیرستان شوند. در مقطع متوسطه دانش آموزان دو انتخاب برای ادامه تحصیل پیش روی خود دارند. یک آموزش عمومی که دانش آموزان را برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها آماده می‌کند و دیگری آموزش حرفه‌ای که آن‌ها را برای ورود به بازار کار آماده می‌کند. عمان دارای چهار دانشگاه در رتبه بندی جهانیست که دانشگاه سلطان قابوس بالاترین رتبه را کسب کرده است.

شرایط تحصیل برای مهاجران در کشور عمان

مهاجران می‌توانند در مدارس بین المللی که در عمان وجود دارد تحصیل می‌کنند زیرا مدارس دولتی مختص شهروندان عمانی است. صاحبان مدارس بین المللی (خصوصی) شهروندان عمانی هستند و حداقل مدرک دیپلم را دارا می‌باشند. تدریس در این مدارس بر  پایه مدارس دولتی صورت می‌گیرد و امتحانات پایانی هر دو مدرسه شبیه هم است. شهریه این مدارس به خاطر وجود کلاس‌های فوق برنامه و آموزش و یادگیری بهتر، گران ارزیابی می‌شود. دانشجویان و دانش آموزانی که می‌خواهند به صورت رایگان در این کشور تحصیل کنند باید در آزمون‌هایی که برخی مدارس از متقاضیان می‌گیرند، شرکت کنند و اگر نمره قبولی را در این آزمون‌ها کسب کنند می‌توانند از آموزش رایگان برخوردار شوند. در تمامی دانشگاه‌های عمان به زبان انگلیسی تدریس می‌شود اما برای شهروندان عمانی آموزش به زبان عربی است.

تحصیل مهاجران در سه مقطع (کارشناسی،کارشناسی ارشد و دکتری) در عمان

تحصیل در مقطع کارشناسی در عمان

برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور عمان باید مدرک دیپلم داشته باشید. همچنین در آزمون آیلتس (آزمون بین المللی تسلط به زبان انگلیسی که نمره کلی آن از 1 تا 9 متغیر است) حداقل نمره 5.5 را کسب کرده باشید؛ در صورتی که تسلط کامل به زبان انگلیسی را نداشته باشید باید مدت یک سال صرف آموزش زبان کنید. تحصیل در این مقطع به  4 سال زمان نیاز دارد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) در عمان

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید مدرک لیسانس متقاضی از دانشگاه سلطان قابوس یا هر دانشگاه معتبر دیگری که مرتبط با رشته تحصیلی دانشجو است، باشد. متقاضی باید در آزمون سی جی پی ای (CGPA) (ارزیابی میانگین نمرات دانشجویان در کل دوران تحصیل، مثلا 4 سال دوره کارشناسی) حد نصاب 2.5 الی 4 را دریافت کرده باشد. آموزش در این مقطع به صورت حضوری (نیمه وقت یا تمام وقت) یا آنلاین صورت می‌گیرد. نمره زبان دانشجو باید 6.5 و مدرک لیسانس خود را به زبان انگلیسی ترجمه کرده باشد. در برخی رشته‌ها احتیاج به دو سال سابقه کار و همچنین ارائه پایان نامه ضروری است. دانشجو بعد از گذشت دو سال می‌تواند در مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شود.

تحصیل در مقطع دکتری در عمان

برای تحصیل در مقطع دکتری در کشور عمان باید دانشجو مدارک تحصیلی قبلی خود (مدرک لیسانس و فوق لیسانس) را ارایه دهد. همچنین متقاضی  باید رزومه علمی پربار و خوبی داشته باشد و معدل بالایی در CGPA کسب کرده باشد و نمره قبولی وی در آزمون آیلتس عدد 7 باشد. ارایه مقالات معتبر علمی از دیگر مدارک لازم جهت تحصیل در این مقطع می‌باشد. همچنین معرفی نامه از یکی از اساتید دانشگاه‌های عمان  لازم است. شرکت در سمینارها و پروژه‌های علمی می‌تواند کمک شایانی به تحصیل متقاضی در این مقطع کند. تحصیل در مقطع دکتری به 2 الی 4 سال زمان نیاز دارد.

مجوز کار دانشجویی در عمان

هنگامی که به عنوان دانشجو وارد کشور عمان می‌شوید برای تامین هزینه‌های خود می‌توانید به صورت نیمه وقت کار کنید. سن کار در این کشور 15 سالگی است؛ دانشجویان در مقطع لیسانس 30 ساعت در هفته و در مقطع دکتری 20 ساعت در هفته می‌توانند کار کنند که این امر موجب تسلط دانشجو به زبان عربی (زبان رسمی مردم عمان) و همچنین برقراری ارتباط بهتر با شهروندان و کارفرمایان است.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای دانشجویی در عمان

متقاضیان می‌توانند بعد از دریافت معرفی نامه از اساتید دانشگاه عمان می‌توانند مدارک زیر را به سفارت ارائه دهند:

  • دو قطعه عکس رنگی جدید
  • معاینه پزشکی
  • گواهی نمره ایلتس که در موسسه آموزشی مورد تایید باشد
  • گواهی تولد متقاضی به زبان انگلیسی
  • مدارک شناسایی شامل (کارت ملی، شناسنامه و پاسپورت)
  • سوابق کاری دانشجو
  • کپی مجوز صادر شده از مراکز ذی ربط

سخن آخر

عمان به عنوان یکی از ثروتمند ترین کشورهای عربی شناخته شده است و افراد زیادی متقاضی تحصیل و کار در این کشور هستند. تحصیل در عمان می‌تواند پلی برای ورود به بازارهای بین المللی و اروپایی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up