مهاجرت پزشکان به عمان

مهاجرت پزشکان به عمان و اخذ ویزای کاری

پزشکی نه‌ تنها در ایران بلکه در عمان جزو یکی از مشاغل پر درآمد است. پیش‌بینی‌ شده است با توجه به نیاز کشور عمان، درخواست برای پزشک در سال‌های آتی افزایش پیدا کند. این دلیل منجر به افزایش متقاضیان برای مهاجرت به کشور سلطان‌ نشین عمان شده است. پزشکان می‌توانند با دریافت اخذ ویزای کاری به عمان مهاجرت کنند. در این مقاله به مهاجرت پزشکان به عمان و شرایط آن پرداخته‌ایم.

سیستم بهداشت و درمان عمان

ابتدا بهتر است با سیستم بهداشت و درمان عمان آشنا شویم. سیستم مراقبت‌های بهداشتی درمانی عمان،  زیر ساخت‌های قوی ای دارد که در چند دهه اخیر رشد قابل‌ توجه‌ای داشته است. در حال حاضر حدود 70 بیمارستان با 6400 تخت با تخصص‌های مختلف در عمان وجود دارد. از زمان سلطنت سلطان قابوس که تأکید بر بخش مراقبت‌های اولیه بود، امید به زندگی در این کشور عرب‌ زبان، افزایش یافت. چشم‌ انداز سلامت عمان تا سال 2050 ارائه‌ی سیستم مراقبت‌های بهداشتی عادلانه برای تمام ساکنین عمان است.

دولت عمان خدمات مراقبت اولیه را به‌ صورت رایگان در اختیار مردمان عمان قرار می‌دهد به طوریکه 95 درصد از جمعیت عمان در فاصله‌ی پنج مایلی به یک مرکز پزشکی دسترسی دارند. با اینکه سیستم بهداشت و درمان زیر نظر دولت است اما همچنان دولت سلطان‌ نشین از بخش خصوصی در حوزه‌ی بهداشت و درمان نیز استقبال می‌کند. چرا که عمان در سال‌های آینده برای تمامی مراقبت‌های بهداشتی که شامل خدمات پیشگیرانه و خدمات تخصصی است تقاضای زیادی خواهد داشت.

شرایط مهاجرت پزشکان به عمان

کسانی که می‌خواهند در سیستم بهداشت و درمان عمان با تخصص‌های مرتبط (پزشکی، دندان پزشکی، جراحی، تکنسین بیهوشی و…) مشغول به کار شوند باید از هیئت تخصصی پزشکی عمان (OMSB) مجوزهای لازم را دریافت کنند. بنابراین باید آزمون پرو متریک عمان را با موفقیت پشت سر بگذارند. برای شرکت در آزمون پرو متریک عمان  افراد باید شرایط اولیه دریافت ویزا را داشته باشند. متقاضی باید بین 21 تا 60 سال سن و از یک مرکز معتبر (بیمارستان یا کلینیک مورد تائید عمان) پیشنهاد شغلی دریافت کنند. در صورتی‌ که کارفرما شما را تایید کند، باید از وزارت نیروی انسانی مجوز دریافت کند سپس می‌توانید برای دریافت ویزای کار در عمان اقدام کنید. بعد از اخذ ویزا، افراد به مدت دو سال می‌توانند در عمان مشغول به کار شوند. البته که این مدت قابل تمدید است.

مراحل مهاجرت پزشکان به عمان

در ابتدا باید با توجه به تخصص خود و نیاز مراکز درمانی در عمان، درخواست خود را برای همکاری در عمان به پزشکان، بیمارستان یا کلینیک مورد نظر ارسال کنید. توجه داشته باشید که مدارکتان را کامل کنید و سپس برای پیشنهاد کاری اقدام کنید. برای درخواست همکاری در کادر پزشکی  در عمان داشتن حداقل 2 سال سابقه‌ی کار و تسلط به زبان انگلیسی نیاز است. در صورتی‌ که به زبان عربی هم مسلط باشید می‌توان برای شما یک فرصت به‌ حساب آید. در طول این فرایند با شما مصاحبه‌های مختلفی انجام می‌پذیرد تا از صلاحیت شما برای کار درخواستی اطمینان حاصل کنند.

به‌ طور خلاصه برای مهاجرت با تخصص پزشکی یا سایر حوزه‌های سلامت باید شرایط زیر را داشته و مراحل ذکر شده را طی کنید:

 • داشتن حداقل 2 تا 4 سال سابقه کار در زمینه‌ی تخصص
 • دریافت تأییدیه دیتا فلو (data flow) جهت تائید مدارک تحصیلی توسط دولت عمان
 • قبولی در آزمون پرو متریک
 • داشتن پیشنهاد کاری
 • شرکت در آزمون مصاحبه وزارت بهداشت عمان

آزمون پرو متریک عمان

آزمون پرو متریک آزمونی برای سنجش توانایی و صلاحیت پزشکان، دندان‌ پزشکان، پرستاران و سایر رشته‌های مربوط به بهداشت و درمان است. در این آزمون میزان رقابت بالا است و افراد باید قبل از آزمون حتما آمادگی‌های لازم را کسب کنند. در صورتی‌ که افراد آزمونی را رد شوند و حداقل نمره (70 درصد) را کسب نکنند می‌توانند تا سه بار در یک سال، مجددا آزمون دهند و هزینه‌ی هر بار آزمون پرو متریک بین 170 تا 190 دلار آمریکا (بستگی به تخصص دارد) است. طول مدت آزمون سه ساعت است و نتیجه آزمون 20 تا 30 روز بعد از آزمون اعلام می‌شود که برای مدت دو سال اعتبار دارد.

چالش های پزشکان ایرانی

چالش‌های پیش روی پزشکان مهاجر به عمان

آزمون پرو متریک عمان: برای کار در بخش بهداشت و درمان عمان، متقاضیان باید آزمون پرو متریک را با موفقیت به انجام برسانند. در این آزمون رقابت بالا است بنابراین متقاضیان  باید با آمادگی لازم اقدام کنند.

دریافت مجوز فعالیت از وزارت بهداشت: فرایند گرفتن مجوز از وزارت بهداشت و درمان عمان فرایندی زمان‌بر است که بین چند هفته تا شش ماه یا بیشتر به طول می‌انجامد.

دریافت پیشنهاد کاری از یک کارفرما: برای اقدام به مهاجرت به عمان از طریق ویزای کاری با تخصص پزشکی، متقاضیان باید از سوی یک کارفرما پیشنهاد شغلی دریافت کنند.

فرایند عمانی سازی: دولت عمان به‌ منظور حمایت عمانی‌ها و متخصصان عمان، در تلاش است  تا نیروی کار عمان را از خود مردمان عمان تأمین کند. با این‌ وجود جای نگرانی نیست زیرا پیش بینی شده است که عمان تا سال 2040 به 13 هزار نیروی متخصص در حوزه بهداشت و درمان نیاز دارد که باید از متخصصان داخل و خارج از کشور تشکیل شود تا نیاز کشور را رفع نماید.

مزایای مهاجرت پزشکان به عمان

در کنار چالش‌هایی که مطرح شد قطعا مهاجرت به عمان مزایایی نیز دارد مانند:

 • دریافت اقامت دو ساله با قابلیت تبدیل یا تمدید آن
 • معاف از پرداخت مالیات (سیاستی که مهاجران را ترغیب به سرمایه‌گذاری در عمان و مهاجرت می‌کند)
 • عدم نیاز به مدرک آیلتس برای تخصص‌های پزشکی
 • کسب درآمد بالا (ریال عمان سومین پول قدرتمند جهان است)
 • اشتغال در کشوری امن (عمان یکی از  امن‌ترین کشورهای خاورمیانه محسوب می‌شود)
 • محیط کاری در سطح جهانی (بیمارستان‌های عمان هم‌تراز با بیمارستان‌های اروپایی و  آمریکایی هستند)
 • هزینه‌های زندگی متعادل با دستمزد

حقوق پزشکان در عمان

پزشکی و دندان پزشکی جزو حوزه‌های کاری پر طرفدار و البته پر درآمد در عمان است و میانگین حقوق 2500 ریال عمان در ماه می‌باشد.

سخن پایانی

کشور عمان با داشتن نرخ ارز بالا می‌توان به‌ عنوان یکی از کشورهای مورد نظر ایرانیان برای مهاجرت باشد. ثبات سیاسی، اقتصادی و برنامه‌ ریزی بلند مدت دولت عمان تأثیر بسزایی در پیشرفت این کشور  داشته است. در بخش سلامت نیز این پیشرفت قابل لمس است. با توجه به برنامه‌ ریزی‌های بلند مدت و چشم‌ انداز عمان می‌توان پیش‌بینی کرد که عمان در 20 سال آینده می‌تواند یکی از قطب‌های پزشکی در خاورمیانه شود و همین می‌تواند انگیزه‌ای برای متخصصان این حوزه برای مهاجرت به عمان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up