تاثیر سرمایه گذاری خارجی بر اقتصاد کشورها | عمان

مزایای سرمایه گذاری خارجی بر اقتصاد کشورها

سرمایه‌ گذاری خارجی تأثیر مستقیم و غیرمستقیم بر اشتغال‌ زایی در کشورها دارد زیرا سرمایه‌ گذاری خارجی (FDI) به‌ گونه‌ای به‌ عنوان منبع تأمین سرمایه به‌ حساب می‌آید. از طرفی با انتقال دانش، فناوری و مهارت باعث افزایش تولید و قدرت می‌شود. از این‌ رو بسیاری از کشورها به دنبال جذب سرمایه‌ گذار خارجی هستند. لیدینگ عمان در این مقاله به بررسی تأثیر سرمایه‌ گذاری خارجی بر اقتصاد کشورها و  تأثیر آن بر اقتصاد دولت عمان پرداخته است.

تأثیر سرمایه‌ گذاری خارجی بر اقتصاد دولت‌ها

زمانی که به سرمایه‌ گذاری با هدف کسب سود در کشوری بها داده می‌شود می‌تواند مزایای بسیاری برای آن کشور به ارمغان بیاورد از جمله:

  • انتقال و استفاده از فناوری
  • افزایش قدرت رقابت
  • افزایش درآمدهای مالیاتی دولت
  • نوآوری
  • افزایش اشتغال
  • فرصت‌های تجاری جدید
  • افزایش ظرفیت تولید
  • افزایش رشد اقتصادی
  • توسعه‌ی صادرات

ویژگی‌های جذاب عمان برای افزایش سرمایه‌ گذاری خارجی

موقعیت جغرافیایی این کشور که در مجاورت بازارهای منطقه‌ای قرار دارد یکی از ویژگی‌های جذاب برای سرمایه‌ گذاران خارجی است. برخی از پروژه‌های توسعه و فرصت‌های سرمایه‌ گذاری جذاب شامل بندرها و مناطق آزاد آن کشور است.

همان‌طور که پیشتر گفتیم اقتصاد عمان بر پایه نفت و گاز است؛ اما کسری بودجه و شیوع کرونا باعث شد تا دولت به‌ منظور بهبود اقتصاد خود برنامه‌ی مالی را اعلام کند تا با کاهش هزینه‌ها و افزایش درآمد کمبود مالی خود را به‌ شدت جبران کند.

در این راستا، عمان درحال‌ توسعه مزایای بیشتر برای سرمایه‌ گذاران خارجی است، از جمله برنامه مشوق‌های مالیاتی و هزینه، مجوز برای سرمایه‌ گذاری در چندین صنعت جدید در اقتصاد، گسترش کاربری زمین، افزایش دسترسی به سرمایه، نیروی کار و اشتغال. بنابراین عمان به ساکنان خارج از کشور اجازه داد با ویزای کار بتوانند واحدهای مسکونی تهیه کنند و برای جذب سرمایه‌ گذاران، ویزای اقامت بلند مدت ارائه کرد. ویزای اقامت پنج و ده‌ ساله قابل تمدید برای سرمایه‌ گذاران خارجی در گردشگری، املاک، آموزش، بهداشت، فناوری اطلاعات و سایر بخش‌های کلیدی. همچنین در ماه مارس 2022، عمان اعلام کرد که هزینه‌های مجوز کارگران خارجی را تا 85 درصد کاهش می‌دهد.

رشد 19 درصد عمان در سرمایه گذاری خاجی

روند سرمایه‌ گذاری در عمان

روند سرمایه‌ گذاری در عمان در سال‌های متفاوت، متغیر است. طبق آمار دولت عمان نرخ رشد سرمایه‌ گذاری در سه‌ ماهه اول سال 2022، 19% افزایش داشته است. با توجه به قوانین جدید دولت عمان برای بهبود سرمایه‌ گذاری، می‌توان انتظار داشت که در سال‌های آتی این رشد بیشتر از این باشد.

علاوه بر این طبق گزارش عمان، صادرات غیر نفتی در سال 2021 نیز افزایش داشته است. همچنین دولت سلطنت نشین عمان کنفرانس‌هایی برگزار کرده است از جمله کنفرانس انرژی‌های تجدید پذیر که در لندن برگزار شد. در این کنفرانس رشد سرمایه‌ گذاری دولت عمان به‌طور واضح دیده می‌شد چرا که در این کنفرانس شرکت‌های چند ملیتی حضور داشتند که پروژه‌های در عمان اجرا کرده بودند. همچنین اظهار کردند که مجددا تمایل برای تکرار این سرمایه‌ گذاری را دارند.

تأثیر سرمایه‌ گذاری خارجی بر اقتصاد عمان

سلطنت عمان کشوری که در جنوب شبه‌ جزیره عربستان قرار دارد قانونی به‌ منظور ترویج سرمایه‌ گذاری خارجی ایجاد کرده‌اند تا فرصت‌های شغلی برای ساکنین عمان ایجاد کند و از طرفی باعث رشد اقتصادی کشور گردد.

کشور سلطان‌ نشین عمان در سال‌های اخیر تلاش بسیاری کرده است تا اقتصاد کشور خود را بسیار بهبود بخشد. در نتیجه فرصتی را برای سرمایه‌ گذاران خارجی فراهم کرده است. سرمایه‌ گذاری خارجی می‌تواند یکی از عوامل افزایش تولید شود و افزایش تولید باعث افزایش تقاضا برای نیروی کار می‌شود؛ درنتیجه اشتغال‌ زایی را افزایش می‌دهد. به‌طوری‌ که در سال 2020 هدف اصلی و چشم‌ انداز سلطان‌ نشین، حمایت و تشویق سرمایه‌ گذاری‌های خارجی برای کمک به اقتصاد کشور بود. از آن سال تاکنون شاهد رشد جذب سرمایه‌ گذار بوده‌ایم.

دولت عمان با برنامه‌ی مالی میان‌ مدت 2022-2024 توانست به اهداف اقتصادی خود دست یابد و درآمد 780 میلیون دلاری در سال 2021 داشته است و پیش‌ بینی می‌شود این مقدار به 1.3 میلیارد دلار برسد. با این روند عمان توانست بدهی‌های خود را از 67.3 درصد به 47.5 درصد کاهش دهد.

لازم به ذکر است که دولت عمان همچنان به بهره‌مندی از انرژی ادامه می‌دهد و به دنبال توسعه منابع جدید است از جمله توسعه تأسیساتی برای تولید آمونیاک سبز بر پایه هیدروژن و توسعه انرژی خورشیدی.

نقش عمان در برقراری صلح

عمان از سال‌ها پیش سعی کرده است امنیت کشورش را از طریق همکاری و نه با قطع همکاری یا درگیری با سایر کشورها، حفظ کند. قابل‌ توجه است که عمان رابطه‌اش را با سوریه در طی جنگ‌های داخلی آن کشور قطع نکرد؛ در حالی‌ که بسیاری از همسایگان عمان روابط خود را با سوریه قطع کردند. سلطنت نشین عمان با سیاست‌های خارجی خود توانسته است تا حدودی صلح را در منطقه خاورمیانه در خصوص بحران یمن و توافق هسته‌ای ایران برقرار کند.

کلام آخر

همان‌طور که اشاره کردیم سرمایه‌گذاری خارجی با تأثیر مستقیم و غیرمستقیم می‌تواند باعث بهبود اقتصاد کشورها شود. عمان نیز در این راستا با اتخاذ سیاست‌های موفق آمیز توانسته است اقتصاد خود را بهبود بخشد. همچنین می‌توان پیش‌بینی کرد که چشم‌ انداز سرمایه‌ گذاری در این کشور بسیار مثبت است. از طرفی با سیاست‌های ارتباطی که با کشورهای همسایه دارد می‌توان این برداشت را کرد که عمان همکاری خود را با ایران به‌ خوبی حفظ می‌کند. پس می‌توان گفت که عمان این قابلیت را دارد که ما ایرانیان بتوانیم در این کشور سرمایه‌ گذاری کنیم و به درآمد دلاری برسیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up