قوانین شهروندی | شرایط اخذ تابعیت عمان

قوانین شهروندی | شرایط اخذ تابعیت عمان

منظور از قوانین شهروندی و یا قانون تابعیت، حق شهروندی است که معمولا یک کشور خارجی به مهاجران می‌دهد. در کشور عمان نیز برای کسانی که قصد دریافت تابعیت این کشور را دارند مجموعه قوانین شهروندی در نظر گرفته شده است.

درادامه به بررسی شیوه‌های کسب و از دست دادن تابعیت عمان و همچنین مزایای این تابعیت خواهیم پرداخت.

روش‌های کسب تابعیت عمان

کشور عمان از جمله کشورهای سخت گیر برای گرفتن حق شهروندی در خاورمیانه است. با این وجود در برخی موارد نیز این تابعیت با درخواست و دارا بودن شروط مورد نظر به راحتی امکان پذیر خواهد بود. از مهم‌ترین قوانین کسب شهروندی این کشور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • ازدواج با فرد عمانی

اگر یک زن خارجی با یک مرد عمانی ازدواج کرده و این زن به مدت 15 سال در این کشور زندگی کرده باشد می‌تواند با درخواست به وزارت کشور حکم شروندی خود را دریافت کند. این قانون برای زنی که از همسر عمانی خود طلاق گرفته و یا بیوه باشد نیز صدق می‌کند.

اگر زن عمانی با یک فرد خارجی ازدواج کرده باشد می‌تواند برای فرزندان خود از کشور عمان درخواست حق شهروندی دهد.

 • اقامت طولانی در عمان

اگر فرد خارجی مدت زمان طولانی در این کشور زندگی کرده باشد می‌تواند با طی مراحل قانونی، حق شهروندی کشور عمان را بدست بیاورد. این مدت زمانِ اقامت در برخی موارد 20 یا 25 سال برآورد شده است.

این افراد همچنین باید به دولت عمان ثابت کنند که در مدت زمان اقامتشان در کشور پیشینه‌ قضایی نداشته‌اند و در واقع به عنوان یک فرد سالم در این کشور کار و زندگی کرده‌اند. به بیان دیگر فرد متقاضی باید یک گواهی عدم سوء پیشینه به وزارت کشور ارائه دهد.

 • اقامت از طریق تولد در عمان

همان طور که قبل‌تر نیز اشاره کردیم از روش‌های دیگر کسب اقامت عمان، داشتن پدر یا مادر عمانی است. هر کودک متولد شده در این کشور که یکی از اولیاء او عمانی باشد به طور خودکار شهروند عمان محسوب می‌شود.

✅️ علاوه بر موارد گفته شده افراد خاص نیز می‌توانند توسط دولت عمان به دلایلی مثل خدمات مهم به کشور، شهروند عمان شناخته شوند. این نوع کسب شهروندی معمولا به وسیله فرمان دولتی انجام می‌شود.

حقوق شهروندی و مسئولیت‌های آن

هر فرد خارجی با کسب حق شهروندی عمان از تمامی حقوقی که برای یک شهروند عمانی در نظر گرفته شده برخوردار خواهد شد. همچنین می‌تواند از مزیت‌های این حق تابعیت استفاده کند. با دریافت این حقوق و مزیت‌های شهروند عمان بودن از وظایفی در قبال این کشور برخوردار می‌شود.

مزیت‌های دریافت حق شهروندی

 1. هر فرد خارجی با کسب تابعیت کشور عمان از حق استفاده از آموزش و پروش در این کشور برخوردار شده و می‌تواند به راحتی در مراکز علمی و آموزشی این کشور مشغول به کسب دانش و تجربه شود.
 2. فرد تابع کشور عمان می‌تواند با آزادی کامل در مراکز دولتی و غیر دولتی عمان مشغول به کار و کسب درآمد شده و برای رشد خود و کشور عمان تلاش کند.
 3. افراد مقیم کشور عمان می‌توانند با اختیار تام و آزادی در صورت بروز مشکل حق دادخواهی داشته باشند.
 4. با دریافت حق شهروندی عمان، فرد می‌تواند به راحتی از خدمات و مراکز درمانی بهداشتی این کشور استفاده کند. همچنین فرد می‌تواند از بیمه‌های درمانی این کشور نیز بهره‌مند شود.
 5. با حق شهروندی عمان فرد همانند دیگر مردم این کشور از امنیت و حق زندگی امن و آزاد در این کشور برخوردار می‌شود. همچنین می‌تواند از مزیت‌های اقتصادی این کشور استفاده کرده و با بهترین کیفیت زندگی خود را ادامه دهد.
 6. افرادی که حق شهروندی عمان را ندارد نمی‌توانند در این کشور مالکیت خصوصی داشته باشند. اما با کسب تابعیت عمان فرد مهاجر می‌تواند مالکیت خصوصی و اختیار اموال خود را داشته باشد.
 7. فرد تابع کشور عمان می‌تواند همانند مردم عادی عمان در امور سیاسی این کشور مشارکت داشته باشد.

وظایف شهروندی عمان

 1. در صورت بروز مشکل و یا مورد تهاجم قرار گرفتن کشور عمان فرد دارای حق شهروندی ملزم به دفاع از کشور در برابر متجاوزان است.
 2. فرد تابع باید عمان را به عنوان کشور خود پذیرفته و در همه‌ی موارد خیرخواه کشور خود بوده و همواره در جهت پیشرفت کشور اقدام کند.
 3. شهروند کشور عمان نیز باید همانند دیگر کشور‌ها در حفظ و پایداری وحدت ملی کوشا باشد.
 4. با کسب حق شهروندی در عمان فرد مهاجر باید در اجرای قوانین کشور محتاط بوده و آن‌ها را به درستی اجرا کند. به آن معنی که فرد باید قوانین کشور عمان را رعایت کند.
 5. شهروندان عمان در مواردی ملزم به پرداخت مالیات به دولت عمان هستند. مهاجران نیز با دریافت حق شهروندی باید مثل دیگر شهروندان مالیات‌های مورد نظر کشور را پرداخت کنند.

کلام آخر

با در نظر گرفتن این موضوع که اخذ تابعیت در هر کشوری، مراحل و قوانین مختص به خود را دارد، راحت‌تر و آگاهانه‌تر می‌توانید تصمیم به برداشتن قدمی کنید. همچنین شما عزیزان می‌توانید با در تماس بودن با متخصصان لیدینگ عمان به آسانی از تمامیه قوانین و مقررات کشور عمان آگاهی پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up