رسم و رسوم در مهمانی‌های عمان

رسم و سوم مهمانی‌های عمان

عمان کشوری متمدن است و فرهنگ‌های زیادی را در دل خود جای داده است. این فرهنگ‌ها در موضوعات زیادی وجود دارد، اما یکی از این فرهنگ‌ها رسم و آداب در مهمانی‌های عمان است. آداب مهمانی در عمان به احترام بین مهمان و میزبان اشاره می‌کند تا طرفین در روابط‌شان صمیمیتی خاص را ایجاد کنند. مردم عمان با توریست‌ها بسیار مهربانانه رفتار می‌کنند و احترام خاصی را قائل می‌شوند.

رسم و رسوم مهمانی در عمان

باید بدانید که عمانی‌ها دارای زبان انگلیسی قوی هستند، چرا که این کشور از دیرباز روابط تجاری زیادی را داشته است. این روابط تا به الان حفظ شده است و همین روابط باعث شده است تا این کشور زبان انگلیسی را به خوبی درک کند. پس در عمان برای شروع یک صحبت دوستانه، نگران نباشید و کافی است سلام علیکم بگویید و دست و پا شکسته با این مردم خون گرم صحبت کنید.

در ورود به روستاها، باید حریم خصوصی افراد محلی را رعایت کنید و آداب معاشرت را به خوبی رعایت کنید. حتی در زمان عکاسی نیز، باید رعایت نکاتی را کنید که مردم را ناراحت نکند.

تاریخچه رسم و رسوم مهمانی در عمان

این کشور از دیرباز، مردم خونگرم و مهمان‌نوازی را داشته است و مهمان در این کشور مقام و ارجعیت بالایی را دارد. از زمان‌های قدیم تا به امروز، عمانی‌ها به مناسبت ورود مهمان، عود در خانه روشن می‌کنند.

پوشش مردم عمان در مهمانی‌ها

اگر به مهمانی در عمان دعوت شدید باید نکات زیر را رعایت کنید.

پوشش در عمان یکی از مهم‌ترین اولویت‌ها شمرده می‌شود. برای خانم‌ها این موضوع اهمیت بیشتری را دارد و باید پوشش را در موارد زیر رعایت کنند.

 • لباس‌ها چسبان نباشد
 • بازوها و سرشانه‌ها پوشیده باشد
 • دامن تا زیر زانو باشد

اما برای آقایان محدودیت کمتری وجود دارد و می‌توانند با شلوارک در مهمانی‌ها حاضر شوند.

این پوشش برای حضور در کنار افراد بومی عمان است و در مکان‌های توریستی و هتل‌ها، نیازی به رعایت حجاب کامل نیست.

پوشش میزبان در مهمانی‌ها

این افراد با توجه به گرمای هوای عمان، لباس‌هایی را می‌پوشند تا در گرما احساس راحتی کنند.

پوشش آقایان در مهمانی

اما در عین شباهت لباس‌های عمان به بقیه کشورهای عربی، برخی از مردم عمان، کمربند پارچه‌ای را دور کمر خود می‌بندند و یک خنجر را زیر سینه خود قرار می‌دهند. این خنجر نماد کشور‌های عمان و یمن محسوب می‌شود و این خنجرها در پوشش مردم استفاده می‌شود. کلاه‌های سوزن دوزی شده نیز در عمان بسیار جذاب است و این کلاه‌ها در پوشش مردم عمان یک نماد مهم شمرده می‌شود.

پوشش آقایان در عمان

لباس‌های آقایان به نام دشداشه یا کندوره است که این لباس در بین اکثر کشورهای عربی رایج است و به وفور دیده می‌شود. رنگ این لباس‌ها به شرح زیر است.

 • یاسی
 • کرم
 • قهوه‌ای
 • زرد
 • سفید
لباس مردم عمان
کلاه سوزن دوزی عمان

پوشش خانم‌ها در مهمانی

لباس خانم‌های عمانی در عین پوشیدگی، دارای سوزن دوزی‌ها و پولک دوزی‌های زیادی است. همچنین زنان شال سیاهی را روی سر انداخته و پس از آن، شال‌های رنگارنگ و مزین خود را روی آن پهن می‌کنند. چادر این لباس‌ها نیز رنگی می‌باشد که زیبایی و پوشیدگی را چند برابر می‌کند.

لباس‌های بانوان عمانی تا حدودی به لباس‌های مردم استان سیستان و بلوچستان نیز شباهت دارد.

پوشش زنان عمان

نقش غذا در رسم و رسوم مهمانی‌های عمان

عمان بر خلاف داشتن غذاهای لذیذ، از پرخوری پرهیز می‌کنند و این یک نکته در فرهنگ عمان است. اکثر غذاهای عمان، ذائقه‌ای مثل غذاهای هندی و ایرانی را دارد، می‌توان حلوای عمانی را یکی از مهم‌ترین خوراک‌ها و سوغاتی‌ها در فرهنگ عمانی دانست. در مهمانی‌های عمان معمولا دنده کباب تهیه می‌شود و یکی از غذاهای مهم این کشور محسوب می‌شود.

قهوه عمانی، یکی از مهم‌ترین رسم‌ها و آداب مهمانی در عمان است. این قهوه از قدیم تا به الان به یکی از بخش‌های مهم فرهنگ عمان تبدیل شده است.

در اکثر مواقع نیز ماهی‌ در مهمانی‌ها سرو می‌شود که در کنار ماهی، با خرمای محلی نیز از شما پذیرایی می‌شود.

آداب معاشرت در رسم و رسوم مهمانی‌های عمان

در عمان، مهمانان دیده بوسی می‌کنند و دست میدهند. اما دیده بوسی در فرهنگ عمان متفاوت است و عمانی‌ها نوک بینی را می‌بوسند.

عمانی‌ها از دست دادن با دست چپ امتناع می‌کنند و این عمل را نامحترم می‌دانند.

این افراد در زمان صحبت و محاوره، از یکدیگر فاصله می‌گیرند و هنگام صحبت آقا و خانم، این فاصله بیشتر نیز می‌شود.

عمانی‌ها از اشاره کردن با انگشت دوری می‌کنند و اگر بخواهند چیزی را به شما نشان دهند، کل دست را بالا می‌آورند. مردم عمان در صورت دیدن حرکت‌های هنجارشکن و لباس‌های زننده، به فرد تذکر نمی‌دهند، بلکه با این فرد صحبت نمی‌کنند و با شما معامله نمی‌کنند. همچنین اگر این اعمال در مکان‌های مقدس صورت بگیرد، دولت شما را مجازات می‌کند.

 

وظیفه مهمان در رسم و رسوم مهمانی‌های عمان

همانطور که میزبان عمانی برای شما احترام قائل می‌شود، مهمان نیز باید اعمالی را برای احترام به فرد میزبان اجرا کند.

 • مهمان باید پوشش را در جلوی میزبان رعایت کند.
 • به برنامه‌های مهمانی توجه کند.
 • برای احترام به میزبان، بهتر است که فرد مهمان پیشکش کوچکی را به عنوان هدیه برای فرد میزبان ببرد.
 • در آخر ضیافت، فرد مهمان باید از میزبان مهمانی تشکر کند تا زحمات او را تا حدودی جبران کند.

 

جمع‌بندی

عمان یکی از بهترین کشورها شمرده می‌شود، چرا که مردم این کشور احترام خاصی را به توریست‌ها می‌گذارند. البته این احترام تا زمانی برپاست، که شما سنت‌ و رسم و رسوم مردم را زیر پا نگذارید و به آن احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up