آکادمی سلطنتی مدیریت عمان

آکادمی سلطنت مدیریت عمان

عمان کشور همسایه دریایی ایران در سالیان گذشته مورد استقبال زیاد ایرانیان در زمینه کاری و سرمایه‌گذاری قرار گرفته است. بسیاری از ایرانیان به دنبال ایجاد واحدهای کارگاهی و تولید یا کلینیک‌های زیبایی در سلطنت عمان هستند. جدای از ایجاد کار و اشتغال‌زایی کشور عمان فرصت سرمایه‌گذاری را نیز برای مهاجرین در نظر گرفته است که در مقالات جداگانه به آن‌ها پرداخته‌ایم. رشد عمان در سالیان گذشته بسیار چشم‌گیر بوده تا جایی که سلطان هیثم بن طارق، پادشاه عمان را بر آن داشته با ایجاد فرصت‌های جذاب کاری و تحصیلی گوی سبقت را از دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس به‌دزدد. یکی از مهم‌ترین اقدامات پادشاه این کشور تاسیس یک آکادمی سلطنتی مدیریت عمان برای آموزش تخصصی رشته‌های مدیریت و تربیت نیروی متخصص بود که در سال ۲۰۲۲ صورت گرفت. در مقاله پیش رو به بررسی تاریخچه و اهداف، راهنمای پذیرش و فرصت‌های شغلی این رشته در عمان و ایران می‌پردازیم.

پرورش رهبران آینده: ماموریت آکادمی سلطنتی مدیریت عمان در دنیای نو

پیشرفت‌های امارات متحده عربی در سه دهه گذشته، سرمایه‌گذاری‌های قطر در حوزه‌های داخلی و کشورهای خارجی؛ تاثیرات چشم‌گیری بر نگرش کشورهای عربی گذاشت تا آن‌جا که عربستان به دنبال تبدیل خود به یکی از قطب‌های گردشگری در منطقه است. سلطنت عمان نیز در طی سالیان گذشته با بررسی نقاط ضعف و قوت خود چشم‌انداز خود را برای سال ۲۰۴۰ اعلام کرد. در راستای حرکت به سمت اهداف تعیین شده از سوی حاکمیت عمان، نیاز به تغییر در نظام اداری و مدیریتی کشور بیش از پیش احساس شد؛ همین منجر به تاسیس مرکزی برای پرورش مدیران آینده عمان شد.

تاریخچه آکادمی سلطنتی مدیریت عمان

۱۱ ژانویه ۲۰۲۲ بود که حاکم عمان حکم تاسیس آکادمی سلطنتی مدیریت عمان را صادر کرد. به گفته مسئولین عمانی این اولین اقدام برای برپایی مراکز آکادمی سلطنتی مدیریتی است. هدف از ایجاد این مراکز افزایش کارایی دستگاه اداری کشور و برطرف کردن نیازهای مدیریتی این کشور در راستای چشم‌انداز ۲۰ ساله خود است. به نوعی این مرکز مسئولیت رشد رهبران آینده عمان را برعهده دارد.

ماموریت آکادمی سلطنتی مدیریت عمان

طبق آخرین توضیحات مسئولین این آکادمی؛ ۵ ماموریت برای سال میلادی پیش‌رو در نظر گرفته شده است. آکادمی سلطنتی مدیریت به دنبال آن است تا در سال ۲۰۲۴ به ماموریت‌های زیر بپردازد:

1. حمایت از توسعه یک سیستم یکپارچه در یادگیری اجرایی

آکادمی سلطنتی مدیریتی در راستای تعهد خود به پرورش رهبران آینده، بر ایجاد یک سیستم یکپارچه در یادگیری اجرایی تمرکز خواهد کرد. این سیستم جامع، شامل دوره‌های آموزشی متنوع، فرصت‌های یادگیری عملی و برنامه‌های توسعه مهارت‌های رهبری خواهد بود. هدف از این ابتکار، ارائه دانش و مهارت‌های لازم به مدیران آینده برای موفقیت در دنیای پیچیده و پویای امروز است.

2. کیفیت و پایداری، خط مشی‌های کلیدی برای ایجاد تأثیرگذاری

آکادمی سلطنتی مدیریت عمان در سال ۲۰۲۴، کیفیت و پایداری را به عنوان خط مشی‌های کلیدی خود برای ایجاد تأثیرگذاری در نظر خواهد گرفت. این بدان معناست که تمام برنامه‌ها و فعالیت‌های آکادمی با بالاترین استانداردهای کیفیت ارائه خواهند شد و با هدف ایجاد تغییرات پایدار و مثبت در جامعه عمان طراحی خواهند شد.

3. ایجاد نزدیکی با بهره‌مندان از خدمات آکادمی

آکادمی سلطنتی به دنبال ایجاد روابط نزدیک با بهره‌مندان از خدمات خود، از جمله دانشجویان، فارغ‌التحصیلان، شرکا و ذینفعان است. این امر از طریق درک عمیق‌تر نیازها و اهداف آنها و ارائه پاسخ‌های مناسب و کارآمد به آنها حاصل خواهد شد.

4. همسو کردن محتوای محلی با روندهای جهانی

در دنیای به هم پیوسته امروز، این مجموعه آکادمیک، بر اهمیت همسو کردن محتوای آموزشی خود با روندهای جهانی تأکید می‌کند. این امر به منظور اطمینان از اینکه دانش‌آموختگان آکادمی از مهارت‌ها و دانش لازم برای رقابت در سطح جهانی برخوردار هستند، انجام خواهد شد.

5. ایجاد سبک رهبری نوین

آکادمی مدیریت عمان در سال ۲۰۲۴ بر پرورش رهبرانی با سبک رهبری نوین که انعطاف‌پذیری، تجربه‌آموزی و نوآوری را در خود ترکیب می‌کنند، تمرکز خواهد کرد. این رهبران آینده، قادر خواهند بود تا با چالش‌های پیچیده روبرو شده و راه‌حل‌های خلاقانه ارائه دهند.

گام به گام تا تحصیل در عمان

تحصیل در عمان نیز از جمله مواردی است که در سالیان گذشته با استقبال گسترده ایرانیان مواجه شده است. از جمله مهم‌ترین دلایل این استقبال می‌توان به تحصیل به زبان انگلیسی، پیش نیاز زبان راحت‌تر نسبت به کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی، امکان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر دنیا پس از اتمام تحصیل و هزینه پایین تحصیل در این کشور است. هرچند ایرانیان زیادی به دنبال تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور عمان هستند، اما مسئولین این آکادمی مدیریتی هنوز در خصوص تحصیل افراد غیرعمانی، مجوزی صادر نکرده‌اند. در زیر به شرایط و مدارک مورد نیاز پرداخته‌ایم. امیدواریم در آینده‌ای نزدیک امکان تحصیل برای ایرانیان در این مرکز معتبر دانشگاهی فراهم گردد. می توانید برای اطلاع از شرایط تحصیل در عمان در سایر دانشگاه های مقاله” تحصیل در عمان برای مهاجران” را مطالعه فرمایید.

برای شرکت در برنامه باید شهروند عمان باشید.
برای شرکت در برنامه باید مدرک کارشناسی را داشته باشید.
داشتن مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا مانعی برای شرکت در این برنامه نمی‌شود.
آشنایی عمیق با زبان انگلیسی برای موفقیت در برنامه ضروری است شرایط و مدارک لازم.
داشتن ویژگی‌های شخصی، فکری و فرهنگی برای نشان دادن توانایی در برنامه الزامی است.

مدارک لازم برای ارسال درخواست

  • مدرک کارشناسی
  • کپی کارت ملی
  • رزومه / CV فعلی شما

رزومه باید شامل:

  1. عناوین شغلی و موقعیت‌های اشغال شده، شامل مسئولیت‌ها و دستاوردهای کلیدی برای هر موقعیت.
  2. نشانه‌ها، جوایز، گواهی‌ها، سازمان‌های حرفه‌ای، فعالیت‌های داوطلبانه و مشارکت در جوامع.
  3. مهارت‌های کامپیوتر، توانایی‌های چندزبانه و تجربه کار یا سفر خارجی.
  4. سابقه تحصیلی شامل مدارس حضوری و مدارک کسب شده.
  • نامه اثبات استخدام: شما همچنین باید یک بیانیه شخصی (حداکثر ۵۰۰ کلمه) که به زمینه‌های مرتبط مانند تحصیل، تجربه‌های تدریس، سفر و استخدام می‌پردازد، نوشته و ارسال کنید. همچنین باید دلایل شما برای درخواست ورود به یک برنامه کارشناسی و به ویژه مدیریت و رهبری را بیان کند.

سخن آخر

با توجه به رشد روزافزون سرمایه‌گذاری و اشتغال‌زایی ایرانیان در عمان، می‌توان امید داشت که به زودی ایرانیان بیشتری به قصد تحصیلات به آکادمی‌ها، کالج‌ها و دانشگاه‌ها عمان به عنوان یک هدف جدی‌ نگاه کنند. امیدواریم در این راه اقدامات لازم از سوی حاکمیت سلطنت عمان نیز انجام پذیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up