آشنایی با فرایند انتقال سند خودرو در عمان

انتقال سند خودرو در عمان

بعد از گرفتن کارت اقامت عمان می توانید در این کشور برای خود ماشین خریداری نمایید. در طی انتقال سند خودرو درعمان، مالکیت یک خودرو از فردی به فرد دیگر منتقل میشود.این مراحل شامل تکمیل فرم درخواست، ارائه مدارک لازم، پرداهت هزینه ها و دریافت سند جدید میشود که اگرانتقال سند خودرو در عمان به صورت قانونی انجام نشود مشکلاتی را برای فرد به دنبال خواهد داشت که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

مقالات مرتبط:

فرایند انتقال سند خودرو در عمان

انتقال سند خودرو در عمان فرایندی قانونی است که برای تغییر مالکیت یک خودرو از فرد به فرد دیگر میباشد. این مراحل شامل تکمیل فرم درخواست، ارائه مدارک لازم، پرداخت هزینه‌ها و دریافت سند جدید است. برای انتقال اصولی و قانونی سند در عمان، باید از الزامات کلی این فرایند آگاه باشید.

الزامات کلی برای انتقال سند خودرو در عمان

در این بخش به الزامات کلی انتقال سند در کشور عمان میپردازیم:

شرایط و مدارک لازم برای انتقال دهنده (مالک فعلی):

 • سند مالکیت خودرو (مالک فعلی)
 • کارت شناسایی ملی یا پاسپورت
 • گواهینامه رانندگی
 • بیمه نامه خودرو
 • گواهی معاینه فنی خودرو
 • اثبات پرداخت خلافی یا جریمه معوقه (در صورت وجود)
 • وکالت نامه (در صورت انتقال سند به صورت وکلتی)

شرایط و مدارک لازم برای گیرنده (مالک جدید):

 • کارت شناسایی ملی یا پاسپورت
 • گواهینامه رانندگی
 • اثبات آدرس سکونت در عمان
 • وکالت نامه (در صورت انتقال سند به صورت وکلتی)

الزامات مربوط به خودرو:

 • تطابق شماره شاسی خودرو با سند
 • عدم وجود خلافی یا جریمه معوقه برای خودرو
 • داشتن بیمه نامه معتبر
 • گذراندن معاینه فنی خودرو (در صورت انقضاء تاریخ معاینه)

به یاد داشته باشید که تمام مدارک لازم باید به زبان عربی ترجمه شده باشد. برای انجام فرایند انتقال سند خودرو می‌توانید به طور مستقیم به اداره رانندگی عمان مراجعه کنید یا از مراکز معتبر و اسناد رسمی استفاده کنید این روند انتقال سند ممکن است چند روز کاری طول بکشد.

مراحل انتقال سند خودرو در عمان

انتقال سند در خودرو شامل مراحلی است که باید به طور اصولی و صحیح انجام شود. در این قسمت مراحل انتقال سند خودرو را به صورت گام به گام مطرح می کنیم.

 1. ابتدا باید فرم انتقال سند را تکمیل کنید که این فرم را میتوانید از وب سایت اداره راهنمایی و رانندگی عمان یا از مراکز معتبر و اسناد رسمی دریافت کنید. هنگام انتقال فرم باید اطلاعات را دقیق و به درستی وارد کنید مثل اطلاعات مربوط به خودرو، اطلاعات انتقال دهنده و گیرنده و تاریخ انتقال. همچنین بیمه را به نام خریدار منتقل نمایید.
 2. بعد از این که فرم درخواست انتقال سند را تکمیل کردید، باید مدارک لازم را همراه با فرم درخواست انتقال به اداره راهنمایی و رانندگی عمان یا اداره شرطه مورد نظر ارائه دهید. همچنین می توانید به صورت آنلاین از طریق بیمه در مکتب سند انتقال رو انجام بدید.
 3. مرحله بعد پرداخت هزینه های مربوط به انتقال سند است که شامل هزینه خدمات سند جدید، ثبت نام خودرو، هزینه های جانبی و مالیات می شود که این هزینه ها را هم به صورت نقدی و هم با کارت بانکی میتوانید پرداخت کنید.
 4. در مرحله آخر پس از پرداخت هزینه‌ها و بررسی مدارک توسط اداره رانندگی یا مرکز معتبر و دفتر اسناد رسمی، سند جدید به نام مالک جدید صادر می شود. یا می توانید بعد از اینکه به صورت آنلاین درخواست خود را صادر کردید مالک جدید خودرو، به یکی از دستگاه ها موجود در سرتاسر شهر مراجعه کرده و کارت ماشین خود را دریافت نماید.

هزینه های مربوط به انتقال سند خودرو در عمان

در این بخش، به بررسی جزئیات مربوط به هر یک از این هزینه ها می پردازیم:

 • هزینه صدور سند جدید برای خودروهای سواری معمولاً بین 20 تا 30 ریال عمانی است که این هزینه با توجه به نوع خودرو و مدل آن ممکن است کمی متفاوت باشد.
 • هزینه ثبت نام خودرو برای خودروهای سواری معمولاً بین 10 تا 20 ریال عمانی استکه این هزینه نیز بسته به نوع خودرو و مدل آن می تواند کمی متفاوت باشد.
 • هزینه‌های خدمات جانبی شامل هزینه‌هایی مثل هزینه‌های مربوط به ترجمه مدارک، هزینه صدور پلاک جدید و هزینه‌های مربوط به خدمات دفاتر اسناد می شود این هزینه ها می تواند متفاوت باشد و نمیتوان به طور دقیق آن ها پیش بینی کرد.
لیست و شرح هزینه های دولتی

در اینجا به هزینه های دولتی مربوط به انتقال سند خودرو در عمان میپردازیم:

 • هزینه صدور سند جدید: برای صادر کردن سند برای مالک خودرو هزینه ای پرداخت میشود که مبلغ آن با توجه به نوع و مدل خودرو متفاوت است.
 • هزینه بازرسی خودرو:  برای اینکه از خودرو در شرایط رانندگی مطمئن شویم هزینه ای برای بازرسی فنی باید پرداخت شود که مبلغ آن ثابت است.
 • هزینه صدور پلاک جدید:  برای صدور پلاک جدید به نام مالک جدید خودرو این هزینه پرداخت می شود. مبلغ آن نیز بسته به نوع خودرو و مدل آن متفاوت است.
 • هزینه بیمه شخص ثالث: برای همه خودروهای در حال تردد در عمان داشتن بیمه شخص ثالث اجباری اسکه . مبلغ این بیمه بسته به نوع خودرو، مدل آن و سن راننده متفاوت است.
 • هزینه های جانبی: علاوه بر هزینه های فوق، ممکن است هزینه های جانبی دیگری نیز وجود داشته باشد، مانند هزینه های مربوط به ترجمه اسناد.
نکاتی در مورد پرداخت هزینه ها
 1. فرایند پرداخت هزینه های مربوط به انتقال یند خودرو در عمان ممکن شما را کمی سردرگم کند. در ابتدا قبل از اینکه اقدامی کنید با اداره راهنمایی ورانندگی عمان تماس بگیرید و از آخرین تعرفه ها و موارد لازم مطلع شوید چرا که این کار از پرداخت هزینه های اضافی جلوگیری میکند. یا می توانید با کارشناسان لیدینگ عمان تماس حاصل فرمایید و فاریند انتقال سند خودرو را تسهیل دهید.
 2. افرادی به عنوان واسطه وجود دارند که میتوانید از خدمات آن ها برای انتقال سند خودرو خود استفاده کنید. ناگفته نماند که این کار ممکن است هزینه های اضافی را بر دوش شما بگذارد اما میتواند روند کار را برایتان ساده تر کند.
 3. برای انتقال سند خودرو خود، باید تمامی مدارک لازم را به اداره راهنمایی و رانندگی عمان ارائه دهید که این مدارک شامل سند مالکیت خودرو، گواهی نامه رانندگی معتبر و بیمه نامه شخص ثالث است.
 4. هزینه های دولتی مربوط به انتقال سند خودرو را میتوانید به صورت نقدی، کارت اعتباری یا چک پرداخت کنید که بعد از پرداخت هزینه ها، رسید دریافت خواهید کرد.حتما این رسید را برای سوابق خود نگه دارید.
سخن پایانی

انتقال سند خودرو در عمان فرایندی نسبتاً ساده است، اما مستلزم پرداخت برخی هزینه های دولتی و رعایت برخی الزامات است. اگر قصد دارید برای مدت طولانی در عمان بمانید و از خودرو به طور مرتب استفاده کنید، خرید خودرو ممکن است یک سرمایه گذاری ارزشمند در عمان باشد. با این حال، اگر فقط برای مدت کوتاهی در عمان هستید یا به ندرت از خودرو استفاده می کنید می توانید با اجاره ی خودرو در عمان در هزینه های خود صرفه جویی نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up