مهاجرت ایرانیان به عمان، بهترین راه‌ها

بهترین راه مهاجرت ایرانیان به عمان

کشور عمان یکی از کشورهای واقع در حاشیه خلیج فارس است که در سال‌های اخیر به دلیل شرایط اقتصادی مطلوب، رشد سریع و ثبات سیاسی، به یکی از مقاصد جذاب برای مهاجرت ایرانیان تبدیل شده است. در این مقاله، قصد داریم به بررسی شیوه‌های مهاجرت به عمان برای ایرانیان بپردازیم.

کمی با عمان آشنا شویم:

عمان از پیشرفته‌ترین کشورهای حوزه‌ی خلیج فارس با مساحت تقریبی سه برابر استان اصفهان از بهترین کشورهای حوزه‌ی خلیج فارس برای مهاجرت است.

آب و هوای این کشور مدیترانه‌ایی روبه گرم و همچنین زبان رسمی این کشور عربی است.

واحد پول عمان نیز از با ارزش‌ترین واحد‌های پولی دنیا یعنی ریال عمان و دین رسمی این کشور دین مبین اسلام است.

چرا باید به عمان مهاجرت کنیم؟

کشور عمان همواره از گزینه‌های مناسب بسیاری از جوانان به دلیل وجود مشاغل مناسب، سطح رفاه و درآمد سرانه خوب برای مهاجرت بوده است. هزینه‌ی زندگی در این کشور نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی مناسب‌تر و مقرون به‌ صرفه‌تر بوده و همچنین عمان به دلیل درجه امنیت بسیار بالا برای سفر و زندگی از شناخته شده‌ترین کشور‌ها برای مهاجرت است. همچنین امکان تحصیل به زبان انگلیسی و قدرت خرید بالای مردم عمان نیز از دیگر عوامل موثر در مهاجرت پذیری این کشور است.

 

مزایا و معایب مهاجرت به عمان

از جمله مزایای مهاجرت به عمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عمان جمعیت کمی دارد در نتیجه زاد و ولد در این کشور کم است. پس بهترین شیوه‌ی برخوردار شدن از نیروی انسانی حرفه‌ایی و جوان برای داشتن اقتصاد خوب جذب نیروی انسانی مهاجر از دیگر کشورها است.
 • کشور عمان اقتصادی امن و به دور از تنش‌های سیاسی را داراست.
 • میانگین دستمزد در عمان بسیار بالا بوده به همین سبب به یکی از قدرتمند‌ترین گزینه‌های مهاجرت برای ایرانیان تبدیل شده است.
 • درحال حاضر روابط سیاسی بین کشور عمان و ایران در وضعیت خوبی بوده است.
 • عمان سرمایه گذاران خود را معاف از مالیات نموده است.
 • در این کشور فرصت‌های شغلی زیاد در حوزه‌های نفت و گاز برای جوانان مهیاست.
 • این کشور از امنیت بالا برخوردار بوده و آمار جرم و جنایت در این کشور پایین است.
 • شرایط زندگی و اقامت در این کشور چندان سخت و نگران کننده نیست.
 • عمان از خدمات درمانی و بهداشتی با کیفیت بالا برخوردار بوده است.
 • خرید خودروی شخصی در عمان بسیار مقرون به‌ صرفه و ساده‌تر از حمل و نقل عمومی است.

از معایب زندگی در عمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این کشور آب و هوای گرم و تابستان‌‌های بسیار گرم‌تری دارد و زندگی برای کسانی که طاقت گرما را ندارند دراین کشور بسیار سخت خواهد بود.
 • بیمه‌های درمانی خصوصی در این کشور بسیار پرهزینه هستند.
 • به علت دارا بودن اکثریت شهروندان این کشور از خودروی شخصی آمار تصادفات جاده‌ایی در این کشور بالاست.
 • در این کشور قوانین سخت‌ گیرانه‌ایی وجود دارد. برای مثال مهاجران فقط در صورت داشتن گواهی NOC از کار فرمای قبلی می‌توانند شغل خود را عوض کنند و در صورت ترک کار به مدت دو سال از کار در کشور عمان محروم خواهند شد.
 • در بسیاری از شغل‌های موجود در این کشور شهروندان عمانی از ارجعیت خاص‌تری برای استخدام برخوردارند.

روش های مهاجرت به عمان

عمان همانند دیگر کشورهای مهاجر پذیر راه و روش‌های مختلفی برای مهاجرت دارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

looks_twoمهاجرت به عمان از طریق سرمایه گذاری
looks_3مهاجرت به عمان از طریق ازدواج
looks_4مهاجرت کاری به عمان
looks_5مهاجرت به عمان از طریق پناهندگی

در ادامه هر کدام از این شیوه‌ها را به‌طور جداگانه بررسی خواهیم کرد.

1.مهاجرت تحصیلی به عمان

یکی از روش‌های مهاجرت به عمان تحصیل در این کشور است. عمان کشوری با نظام آموزشی نوپا و سطح علمی بالا یکی از گزینه‌های جوانان برای تحصیل با متد‌های پیشرفته است. ارائه نمره آیلتس بین 5 و 7 و ارائه مدرک دیپلم 12 ساله فنی از واجبات اخذ ویزای تحصیلی در عمان است. لازم به ذکر است که گرفتن اقامت دائم عمان از طریق تحصیل در این کشور امکان پذیر نیست. کشور عمان فقط به دانشجویان تا زمانی که در این کشور در حال تحصیل هستند ویزای کوتاه مدت داده و بعد از آن باید عمان را ترک کنند.

2.مهاجرت به عمان با سرمایه گذاری

از دیگر روش‌های مهاجرت به عمان می‌توان به سرمایه گذاری ایرانیان در این کشور اشاره کرد. سرمایه گذاری در این کشور می‌تواند از طریق ثبت شرکت، سپرده‌های بانکی و خرید ملک و سهام انجام شود. عمان به دلیل دارا بودن منابع کافی، موقعیت جغرافیایی مطلوب و استراتژیک و اقتصاد امن شرایط مطلوبی را برای سرمایه گذاری در این کشور فراهم می‌کند. در نظر داشته باشید که اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در عمان امکان پذیر نیست.

همچنین عمان از نرخ مصادره اموال متوسطی برخوردار است. به این معنی که سرمایه گذاران در این کشور امنیت کافی نداشته و همواره نگران عدم رعایت استاندارد‌های سرمایه گذاری در این کشور هستند.

3.مهاجرت به عمان از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت در عمان، می‌تواند موثرترین راه برای مهاجرت شما به عمان باشد. انواع مختلفی از شرکت در عمان وجود دارد که باعث می‌شود شما با توجه به شرایطتان در این کشور اقدام به ثبت شرکت کنید.

4.مهاجرت به عمان با ازدواج

از دیگر راه‌های مهاجرت به عمان که به نسبت آسان‌تر از راه‌های دیگر برای گرفتن اقامت این کشور است مهاجرت از طریق ازدواج است البته در صورتی که واقعی باشد.

عمان کشوری بسیار قانونمند بوده که تحت شرایط خاصی از جمله موارد زیر است:

 • سن بالای 20 سال
 • مجرد بودن دختر با ارائه مدرک فوت یا طلاق
 • اثبات صوری نبودن ازدواج با 10 سال زندگی مشترک و داشتن فرزند پسر
 • رضایت داشتن پدر زن برای ازدواج
 • حضور دو شاهد در هنگام جاری شدن خطبه عقد
 • عدم ارتکاب جرم از طرف شخصی که خواهان اقامت در این کشور است
 • تسلط به زبان عربی برای فرد خواهان اقامت و…

همچنین در نظر داشته باشید که ازدواج مرد غیر‌ عمانی با زن عمانی برای کسب اقامت در این کشور مورد قبول نیست.

5.مهاجرت کاری به عمان

مهاجرت به عمان از طریق شغل از دیگر روش‌های مهاجرت به این کشور می‌باشد. البته اخذ ویزای کاری در صورتی میسر می‌شود که کارفرمای عمانی به فرد پیشنهاد کاری دهد که در واقع باید فرم NOC را تهیه کند. فرد متقاضی ویزای کاری باید سن بالای 21 سال و کمتر از 60 سال باشد. ساعات کاری در این کشور هفته‌ایی 40 تا 48 ساعت و روزهای جمعه و شنبه ایام تعطیل این کشور می‌باشند.

نکته حائز اهمیت در این نوع مهاجرت این است که گرفتن اقامت دائم عمان برای کسانی که حتی سال‌ها در این کشور کار می‌کنند امکان پذیر نیست و در صورت اتمام کار باید کشور را ترک کند. این نوع مهاجرت برای افرادی که قصد ذخیره پول دارند بهترین شیوه مهاجرت است.

6.مهاجرت به عمان با پناهندگی

پناهندگی از دیگر روش‌های مهاجرت به عمان است که به دلیل خطراتی که دارد به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. به طور کلی پناهندگی در صورتی اتفاق می‌افتد که فرد به دلایل اجتماعی، سیاسی، مذهبی و نداشتن امنیت جانی قصد اقامت در کشور دیگری را دارد.

بهترین شهرهای عمان برای مهاجرت

پایتخت کشور عمان یعنی شهر مسقط همواره از شهرهای مورد استقبال بسیاری از مهاجران بوده است. این شهر بیشترین تعداد مهاجر را در خود جا داده و از شلوغ‌ترین شهرها بوده و مرکز تجاری و نمایندگی این کشور است.

صلاله نیز از دیگر شهرهای جنوبی این کشور است که منطقه آزاد و بندر باری بوده و از این رو نیروی کار زیادی را جلب می‌کند. این شهر به دلیل مناطق کوهستانی و سواحل شنی، جزء منطقه توریستی و گردشگری پر طرفدار در این کشور است.

شهر سیب صحار از دیگر شهرهای مهاجر پذیر عمان است که افراد غیر بومی زیادی در این شهرها زندگی می‌کنند.

جمع بندی:

به طور کلی مهاجرت به عمان به روش‌های زیادی انجام می‌پذیرد که آسان‌ترین آن‌ها مهاجرت از طریق کار، تحصیل، ازدواج و سرمایه گذاری در این کشور است. عمان هر ساله برای عواملی همچون حفظ ثبات اقتصادی و… ناچار به جذب مهاجران زیادی از این راه‌ها بوده تا اقتصاد خود را از تنش‌های سیاسی دور نگه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up