اشتباهات بزرگ در حمل بار به عمان

اشتباهات رایج در حمل بار

عمان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین شرکای تجاری ایران، نقش کلیدی برای بازرگانان ایرانی در منطقه دارد. بسیاری از بازرگانان ایرانی در زمینه صادرات مواد غذایی و مصالح ساختمانی به عمان فعالیت می‌کنند و حاکمیت کشور پادشاهی عمان نیز از این تجارت و ارتباط تجاری میان دو کشور بسیار خشنود است. در طی سالیان گذشته ما شاهد سفرهای تجاری بسیاری میان بازرگانان دو کشور بودیم و بسیاری از ایرانیان آغاز تجارت خود را با این کشور رقم زدند. بسیاری از ایرانیان در جست‌وجوی راهی برای شروع مسیر صادرات و واردات کالا به عمان هستند؛ اما از چالش‌ها و عواقب تصمیم خودآگاه نیستند. در این مقاله ما کوشیده‌ایم با بررسی چالش‌های حمل بار به عمان و همچنین ارائه راهکار برای آن‌ها به دانش شما بیفزاییم.

چالش‌های رایج در حمل بار به عمان

در مسیر تجارت با عمان شما باید به‌خوبی از مقررات گمرکی و تجارتی ایران و عمان آگاه باشید، در غیر این صورت اتفاقاتی نظیر جریمه‌های سنگین یا ازبین‌رفتن بار به دلیل وقفه طولانی در صف ترخیص کالا؛ مانند بارهای مواد غذایی؛ باعث ضرر سنگین شما می‌شود که می‌تواند به آینده کسب‌وکار و تجارت شما آسیب بزند. هرچند عوامل زیادی در مسیر حمل بار به عمان دخیل است؛ ما اینجا تنها مواردی را عنوان کرده‌ایم که برای تجار نوپا قابل‌بررسی و پیشگیری است.

انتخاب شرکت حمل‌ونقل نامناسب

تأثیرگذارترین اقدام اشتباهی که بسیاری از بازرگانان نوپا در مسیر حمل بار به عمان انجام می‌دهند؛ اقدام به حمل بار توسط شرکت‌های غیرمعتبر یا شرکت‌هایی است که در زمینه ارسال کالا به عمان تجربه کافی را ندارند. از جمله اشتباهات این شرکت‌های غیرمعتبر می‌توان به عدم بیمه محموله، بی‌توجهی به فری‌تایم در گمرک، بی‌توجهی به هماهنگ بودن با ترخیص کننده، درنظرنگرفتن هزینه‌های غیرقابل‌پیش‌بینی و بسته‌بندی نامناسب و ناآگاهی از قوانین گمرکی است. ما در ادامه به بررسی دو مورد نهایی می‌پردازیم.

بسته‌بندی نامناسب کالا

بسته‌بندی نامناسب کالا موردی است که باید هم از سوی صادرکننده و هم از سوی شرکت حمل بار موردتوجه قرار گیرد. بسیاری از بازرگانان در زمینه میوه‌ و تره‌بار فعالیت تجاری را با عمان آغاز می‌کنند؛ اما در همان دفعات اول شاهد خراب‌شدن و له‌شدن حجم زیادی از بار خود به دلیل عدم بسته‌بندی مناسب هستند. در بالا از بیمه محموله صحبت کردیم، از دیگر دلایل اهمیت بسته‌بندی مناسب این است که در صورت عدم پکیجینگ درست، حتی شرکت‌های بیمه حاضر به پرداخت هزینه خسارت شما نخواهند شد.

عدم رعایت قوانین گمرکی

عدم آگاهی یا سهل‌انگاری در قبال قوانین و مقررات گمرکی عمان می‌تواند عواقب ناخوشایندی برای تجار و صادرکنندگان به همراه داشته باشد. در زیر به‌اختصار به ۴ مورد از این موارد اشاره کرده‌ایم. لازم است یادآور شویم برای اطلاع دقیق از قوانین و پیشگیری از این اشتباهات لازم است با مؤسسات معتبر و یا مشاورین بازرگانی آگاه مشورت کنید.

جریمه‌های نقدی

جریمه‌های نقدی گمرک عمان می‌تواند مبالغ قابل‌توجهی را شامل شود و به طور قابل‌ملاحظه‌ای به سود شما لطمه بزند. از جمله دلایل رایجی که بازرگانان با جریمه نقدی مواجه می‌شوند، عدم ترخیص به‌موقع و حتی اطلاعات ناقص از کالا بر روی پکیج محصول است. درصورتی‌که اطلاعات ذکر شده مانند تاریخ تولید و انقضا و وزن دچار خطا باشد، احتمالاً با توقیف کالا و جریمه مواجه خواهید شد.

توقیف کالا

در صورت عدم رعایت قوانین گمرکی، مقامات گمرکی عمان می‌توانند کالای شما را توقیف کنند. این امر می‌تواند منجر به تأخیر در تحویل، ازدست‌رفتن فرصت‌های تجاری و حتی آسیب به کالا شود. زیان مهمی که علاوه بر زیان مالی برای بازرگانان به وجود می‌آید، لطمه به اعتبار بازرگان و مؤسسه بازرگانی است.

تأخیر در ترخیص کالا

فرایند ترخیص کالا از گمرک عمان می‌تواند زمان بر باشد و عدم رعایت قوانین می‌تواند این فرایند را به طور قابل‌توجهی به تأخیر بیندازد. این امر می‌تواند هزینه‌های شما را افزایش دهد و به برنامه‌ریزی شما برای تحویل کالا به مشتریان لطمه بزند. حتماً نسبت به تکمیل بودن مدارک خود، هماهنگی کامل با ترخیص کننده و توجه به فری‌تایم و پرداخت دموراژ اطمینان حاصل فرمایید.

مشکلات قانونی

در موارد جدی، عدم رعایت قوانین گمرکی می‌تواند منجر به پیگرد قانونی و مجازات‌های سنگین‌تر شود. برای پیشگیری از مواجه با مشکلات قانونی، اقدامات لازم را از طریق مؤسسات حمل بار معتبر در زمینه تجارت با عمان انجام دهید.

راهکارهای تجارت بدون دردسر با عمان

حال که چندین مورد از اشتباهات رایج و عواقب آن‌ها را برای شما بررسی کردیم، لازم است راهکارهای عملی پیشگیری از این خطاها را هم بررسی کنیم. رمز هر کار هوشمندانه‌ای در زمینه تجارت آگاهی؛ جمع‌آوری اطلاعات معتبر، مشورت و بررسی و در آخر اقدام درست است. تجارت بین‌المللی هم همین قوانین را دارید؛ بنابراین نسبت به بروزکردن دانش خود در زمینه تجارت میان ایران و عمان دست به عمل بزنید. در ادامه سه اقدام مهم که گام مهمی برای تجارت درست است را با هم بررسی می‌کنیم.

انتخاب شرکت حمل‌ونقل و بسته‌بندی مناسب

شرکت مناسب برای حمل بار تجاری، مهم‌ترین رکن تجارت خوب است. بسیاری از شرکت‌های معتبر از قبل اقدامات و مجوزهای لازم را به شما یادآور می‌شوند و در هر مرحله به شما کمک می‌کنند بهترین تصمیم را بگیرید. فراموش نکنید که با یک هزینه بیشتر در زمینه مشاوره حمل بار و تجارت از هزینه‌های جریمه و ترخیص باز خواهید ماند.

آشنایی با قوانین و مقررات گمرکی

هیچ‌چیز جایگزین آگاهی نمی‌شود. اگر به دنبال رابطه تجاری طولانی‌مدت با بازرگانان عمانی هستید یا  عمان را دروازه‌ای برای صادرات محصولات خود به دیگر کشورها هستید، نباید تنها به شرکت‌های حمل‌ونقل بسنده کنید؛ بلکه باید خود نسبت به خواندن و یادگیری و ارتقا دانش در زمینه تجارت و قوانین گمرک ایران و عمان اهتمام ورزید.

بیمه‌کردن کالا برای محافظت از سرمایه

ساده‌ترین اقدامی که باید برای حفاظت از کالای خود انجام دهید، بیمه‌کردن کالاست. شرکت‌های معتبر در زمینه حمل‌ونقل بین‌المللی معمولاً تجار را نسبت به بیمه‌کردن کالا آگاه می‌کنند که این خود کلید خوبی برای شناخت شرکت‌های معتبر است.

نتیجه‌گیری

مسیر تجارت بین‌المللی مسیر پرچالشی است که در آن علاوه بر دانش فنی و توانایی تجزیه‌وتحلیل بازار و هوشیاری، باید از تجربه دیگران نیز استفاده کرد. بدانید که هیچ اقدام عجولانه و یک‌‌شبه‌ای منجر به سوددهی نمی‌شود. در این مسیر از مشورت با مؤسسات معتبر غافل نشوید، لیدینگ عمان با سال ها تجربه مشاور شما در این زمینه است. برای کسب اطلاع بیشتر با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up