مسجد جامع سلطان قابوس

مسجد سلطان قابوس

مسجد جامع سلطان قابوس از جمله بناهای مذهبی گردشگری سلطنتِ عمان است که یکی از آثار هنری کشور عمان و بزرگترین مسجد این کشور است.

معرفی مسجد جامع سلطان قابوس

مسجد جامع سلطان قابوس یکی از مناطق زیبای گردشگری در عمان بوده که به دلیل زیبایی خیره‌کننده، هر ساله مقصد تعداد زیادی از گردشگران به عمان بوده است.

مسجد جامع سلطان قابوس کجاست؟

مسجد جامع سلطان قابوس در شهر مسقط، پایتخت کشور عمان واقع شده است. این بنا به دلیل قرار‌گیری در این شهر، مسجد جامع مسقط نیز نامیده می‌شود. این مسجد در منطقه بوشر؛ خیابان سلطان قابوس قرار دارد. و به طور تقریبی 15 دقیقه با فرودگاه فاصله دارد.

زمان ساخت و ویژگی‌های معماری مسجد سلطان قابوس

این مسجد در سال 2001 میلادی یعنی سال 1380 شمسی پس از 6 سال تلاش مستمر معماران ایرانی و کمک نیرو‌های عمانی افتتاح شد و به افتخار حاکم وقت عمان، یعنی سلطان قابوس بن سعید نامگذاری شد. مساحت این مسجد چیزی حدود 416000 متر مربع بوده است که می‌تواند جمعیتی قالب بر 20000 نفر را در خود جای دهد. این مسجد به شکل مستطیل ساخته شده است، که در هر چهار گوشه‌، چهار مناره به طول 45 متر مربع قرار دارد. معماری این مسجد ترکیبی از معماری ایرانی، اسلامی و عمانی بوده که به دست هنرمندان نیشابوری وقت ساخته شد. این بنا با سنگ‌های مرمر و موزائیک های های رنگارنگ تزئین شده و شامل چهار بخش اصلی ساخته شده است.

 • کتابخانه
 • صحن سخنرانی
 • صحن اصلی نماز
 • سالن مخصوص بانوان

ویژگی‌های ظاهری مسجد جامع

از ویژگی‌های ظاهری بسیار منحصر به فرد و مخصوص مسجد جامع می‌توان به فرش دستباف و لوستر کریستالی بی نظیر این مسجد اشاره کرد.

مسجد جامع مسقط
 لوستر کریستالی:

این لوستر کریستالی درهمان وقت و به دستور سلطان قابوس و به دست هنرمندان ایتالیایی ساخته شد. این لوستر در مرکز شبستان نماز آقایان و بر گنبد اصلی مسجد با 14 متر طول و وزنی غالب بر 5/8 تن آویزان است. در ساخت این لوستر با شکوه چیزی در حدود 600000 قطعه کریستالیِ درخشنده سواروسکی با آبکاری طلای 24 عیار به کار رفته است. برای ساخت این لوستر خیره کننده 4 سال زمان صرف شده که به تنهایی زیبایی این مسجد با عظمت را چند برابر کرده است.

مسجد جامع سلطان قابوس
مسجد مسقط
فرش دستباف ایرانی:

در کف سالن آقایان یک شاهکار فرش دستباف ایرانی، هنر دست هنرمندان نیشابوری با مساحت 4563 متر مربع و وزن 24 تن پهن شده است. این فرش از اتصال چیزی حدود 48 قطعه کوچک و بزرگ به یکدیگر تشکیل شده است. در طرح و بافت این فرش زیبا از طرح گنبد مسجد لطف‌الله اصفهان و ترکیب نگاره‌های تزئینی ایرانی و اسلامی الهام گرفته شده است.

کتابخانه‌ مسجد سلطان قابوس:

این مسجد یک کتابخانه بزرگ و با شکوه با چیزی حدود 20 هزار کتاب ارزشمند تاریخی و علمی را دارا است. شاید خواندن این کتاب ها نیاز به مدت زمان زیادی داشته باشد اما خواندن هر کدام از این کتاب‌ها خالی از لطف نبوده و هنگام خواندن لذت خواهید برد. ورود به این کتابخانه برای عموم آزاد است.

 • توصیف زیبایی خیره کننده این مسجد در کلمات نمی‌گنجد. پس در سفر به عمان حتما باید بازدید از این مکان گردشگری را در برنامه‌های خود قرار داده تا به چشم متوجه ظرافت‌های این آثار هنری شوید.

قوانین و اهمیت مسجد جامع سلطان قابوس

مسجد جامع سلطان قابوس نیز مانند هر مکان دیگری از سری اهمیت‌ها و قوانینی برای مردم و گردشگران برخوردار است که باید به آن ها احترام گذاشت و رعایت کرد.

 اهمیت مسجد سلطان قابوس

مسجد سلطان قابوس از اهمیت ویژه‌ایی در زمینه‌های فرهنگی، مذهبی و گردشگری برای مردم عمان و مسلمانان برخوردار است. این مسجد برای عمان یک نماد فرهنگی ارزشمند بوده که نشان دهنده میراث غنی این کشور می‌باشد. این شاهکار هنری از مکان های مقدس مورد توجه مسلمان بوده که از برپایی نمازها و دیگر مراسمات مذهبی در این مسجد استقبال زیادی می‌شود و در واقع برای بسیاری از مسلمان به عنوان یک مکان زیارتی به شمار می‌رود. این مسجد هر ساله گردشگران زیادی را جذب کرده و یکی از جاذبه‌های گردشگری پر رونق عمان بوده است.

 قوانین بازدید از مسجد سلطان قابوس

به طور کلی مسجد سلطان قابوس از قوانین زیادی برای بازید برخوردار نبوده، اما پیروی از قوانین از عوامل مهم بازدید از هر کشور می‌باشد. مسجد سلطان قابوس از معدود مساجد مسلمانان بوده که غیر مسلمانان نیز می‌تواند در اوقات مشخص شده و با رعایت قوانین از این مسجد بازدید کنند. از جمله قوانین بازدید از این مسجد زیبا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خوردن یا خوابیدن در صحن نماز این مسجد ممنوع است.
 • بازدید کنندگان باید حجاب تعیین شده را رعایت و بانوان باید موها و دست‌های خود را بپوشانند
 • ورود کودکان زیر ده سال به صحن نماز ممنوع است
 • اگر در ساعات غیر رسمی بازدید از این مکان برای بازدید بروید می‌توانید وارد مسجد شوید اما نمیتوانید به صحن‌های نماز این مسجد وارد شوید

با رعایت همین قوانین ساده و پیش پا افتاده به راحتی می‌توانید از این مکان منحصر به فرد بازدید کرده و از آرامش و زیبایی‌های این مکان لذت ببرید.

 • اگر قصد بازدید از این مکان را دارید در نظر داشته باشید که ساعت رسمی بازدید این مکان، از شنبه تا پنج شنبه هر هفته ساعت 8 تا 11 می‌باشد. این تایم بهترین زمان لذت بردن از زیبایی‌های این مکان است.
 • به این نکته توجه کنید که برای بازدید از این مکان در زمان برگزاری نماز‌های جماعت روزانه و نماز جمعه به آن جا نروید تا با شلوغی و ترافیک سنگین به دلیل ازدحام جمعیت دچار مشکل در بازدید نشوید.

نتیجه گیری:

مسجد جامع سلطان قابوس در مسقط مساحت تقریبی 400 هزار متر مربع از بزرگترین مساجد جهان است که به دلیل ظرافت‌های هنری تعداد بیشماری گردشگر را به خود جذب می‌کند. این مسجد قوانین سخت گیرانه‌ایی برای بازدید ندارد اما قوانین و موازین تعیین شده توسط کشور عمان باید توسط بازدید کنند‌گان رعایت شود. این مسجد نماد باشکوه معماری در عمان بوده ونشان از فرهنگ غنی کشور عمان و جهان اسلام دارد. این مسجد به عنوان یک عبادتگاه از اهمیت زیادی برای مردم این کشور و مسلمانان جهان برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up