موزه‌های ملی مسقط؛ بیان تاریخ عمان

موزه‌های مسقط

عمان به سبب داشتن تاریخ کهن و غنی، دارای بناها و اشیاء به جا مانده زیادی از گذشته است. موزه‌های ملی مسقط وظیفه نمایش تاریخ عمان را بر دوش دارند و هر ساله توریست‌ها و محققان زیادی را روانه این کشور می‌کند. گردش در این مکان‌های تاریخی برای همه افراد جذاب خواهد بود، شما می‌توانید برای گشت و گذار در مسقط به راحتی با لیدینگ عمان همراه شوید و از تمامی مناظر زیبای شهر مسقط دیدن بفرمایید. لیدینگ عمان بهترین خدمات توریستی را در نظر گرفته است که می‌توانید با خدمات توریستی لیدینگ عمان بهتر آشنا شوید.

موزه‌های ملی مسقط

شهر مسقط چند موزه‌ را در دل خود جای داده است، این موزه‌ها علاوه بر نمایش تاریخ کشور، محیط‌های فرهنگی نیز می‌باشند که در رشد صنعت توریست عمان، بسیار موثر واقع شده است.

موزه ملی مسقط

این موزه در سال 2013 تاسیس شده است و بازگشایی این موزه در سال 2016 بوده است. هدف این موزه نشان دادن تاریخ است، اما در کنار این تاریخ کهن، بخش‌های فرهنگی بیشتری نیز وجود دارد.

ساختمان و بنای موزه ملی مسقط

 • مساحت کلی بنا: 13.700 متر مربع
 • گالری دائمی: 4.000 متر مربع
 • نمایشگاه موقت: 400 متر مربع

این موزه در شرق شهر مسقط قرار گرفته است که دارای ساحل و کوه‌های بلندی اطراف خود است.

ساختمان این موزه بر اساس سنت و فرهنگ عمانی ساخته شده است که خود ساختمان نیز در جذب توریست تاثیرگذار است.

آثار موجود موزه ملی مسقط

موزه ملی مسقط در حال حاضر 5.466 اثر را در نمایش عموم قرار داده است. این آثار از قدیمی‌ترین اشیا کشف شده در شبه جزیره عربستان هستند که قدمت 2 میلیون ساله را نیز به خود اختصاص داده‌اند.

گالری دائمی موزه ملی مسقط

گالری دائم این موزه 9 زمینه مختلف را برای نمایش به خود اختصاص داده است که در نوع خود بی نظیر است.

 • گالری سرزمین و مردم
 • گالری تاریخ دریایی
 • گالری اسلحه و جامه رزم
 • گالری ارز
 • گالری پیش از تاریخ باستان
 • گالری شکوه اسلام
 • گالری عمان و جهان
 • گالری میراث ناملموس
 • گالری رنسانس
 • گالری افلاج

ویژگی‌های موزه ملی مسقط

همچنین موزه ملی مسقط دارای یک مرکز آموزش دیجیتال است و دارای سینمای UHD نیز می‌باشد، این موزه برای اولین بار خط بریل عربی را نیز برای افراد کم بینا قرار داده است.

موزه ملی مسقط

موزه دروازه مسقط

دروازه مسقط بیانگر تاریخ عمان در مرحله توسعه شهر است و از مهم‌ترین موزه‌های ملی مسقط شمرده می‌شود. شما می‌توانید در این موزه از زمانی که مسقط یک بندر تجاری بوده، تا به امروز که به شهر تبدیل شده است را به خوبی مشاهده کنید.

برای رسیدن به موزه نیز باید از پله‌های عریض دروازه مدرن مسقط بالا رفت. بالای این دروازه چشم اندازی زیبا را دارد که برای افراد  بسیار جذاب است. آبیاری افلج در دوران قدیم مسقط وجود داشته که در این موزه به این سیستم آبیاری اشاره شده است، سیستم افلج را قنات‌ها و چشمه‌ها تشکیل می‌داده است.

همچنین معماری عمان نیز در اینجا به خوبی نمایش داده شده است، که بیانگر مساجد، تالارها، درها و طاق‌های باستانی است.

موزه دروازه مسقط

موزه هنر مدرن

موزه هنر مدرن قلیا نیز از مهم‌ترین موزه‌های ملی مسقط است، این موزه با طرح خانه‌های سنتی تشکیل شده است. این موزه‌ تاریخ مردم و فرهنگ جامعه عمان را به خوبی نشان داده است.

موزه نیروهای مسلح سلطان

موزه نیروهای مسلح عمان، تاریخ نظامی عمان را نشان می‌دهد. موزه تاریخ نظامی عمان در قلعه بیت الافلج ساخته شده است و این امر باعث شده است تا جذابیت گردشگری این موزه افزایش یابد.

این موزه جنگ‌های داخلی را به خوبی نشان داده است و از مهم‌ترین موزه‌های ملی مسقط شمرده می‌شود. موزه نیروهای مسلح مسقط موارد زیر را برای مردم به نمایش گذاشته است.

 • اسلحه‌های سبک
 • اسلحه‌های سنگین مانند توپ
 • لباس‌ها و یونیفورم‌های نظامی
 • جنگ افزارها مانند کامیون‌ها و تانک‌ها
 • آلات موسیقی
 • تصویر و نقاشی مشاهیر نظامی عمان

این موزه بیانگر قدرت نظامی عمان است و افتخارات ارتش عمان را در برابر جنگ‌های داخلی به خوبی نشان داده است.

خوب است بدانید که این جنگ‌ها در مقابل سلطان قابوس بوده است.

موزه نظامی عمان

موزه عمان و فرانسه

این موزه در نزدیکی کاخ العالم قرار گرفته است. بنای این موزه، یکی از قدیمی‌ترین بناهای شهر مسقط شناخته می‌شود و در حدود 170 سال قدمت را در دل خود جای داده است. این بنا برای حضور فرانسوی‌ها ساخته شده است و از طرف سلطان وقت یعنی، سلطان فیصل بن ترکی به فرانسوی‌ها به عنوان سفارتخانه اهدا شده است.

در حال حاضر اتاق‌های این موزه برای نمایش کشتی‌های عمانی فرانسوی و لباس‎های سنتی استفاده می‌شود. به طور کلی این موزه عمان و فرانسه تاریخ روابط عمان و فرانسه را نشان می‌دهد و اهمیت بین‌المللی زیادی در موزه‎‌های ملی مسقط دارد.

موزه بیت الزبیر

این موزه توسط خانواده زبیر تشکیل شده است، خانواده زبیر یکی از خانواده‌های سلطنتی عمان شمرده می‌شوند. این خانه برخی از زیباترین هنرها و آثار دست عمانی را در دل خود جای داده است. این موزه شامل کافه و مغازه‌ است که برای گردشگران جذابیت‌های زیادی را به همراه دارد.

موزه بیت الزبیر

موزه نفت و گاز عمان

در تمام کشورهای خاورمیانه نفت بیشترین سهم را در تامین اقتصاد دارد، از همین رو این ماده بسیار مهم شمرده می‌شود.

عمان نیز از این قائده مستثنا نیست و به مانند تمامی کشورها، دارای موز نفت است. موزه نفت نیز یکی از موزه‌‌های ملی مسقط شمرده می‌شود و این موزه در سال 1995 ساخته شده است و توسط شرکت توسعه نفت عمان تاسیس شده است. این موزه در خیابان سلطان قابوس قرار گرفته است و روایت اکتشاف و استخراج  نفت را به خوبی نشان می‌دهد.

این موزه در 3 طبقه ساخته شده و دارای چندین نمایشگاه از صنعت نفت و گاز است.

نمایشگاه‌های موزه صنعت نفت

موزه‌ صنعت نفت مسقط، دارای چندین نمایشگاه مختلف است که به شرح زیر هستند.

نمایشگاه اکتشاف نفت

این نمایشگاه تاریخچه کشف نفت در عمان را نشان می‌دهد که این نمایشگاه تاریخ اوایل قرن بیستم را نمایش می‌دهد.

نمایشگاه استخراج نفت

این نمایشگاه مراحل استخراج نفت و گاز را به دید عموم می‌گذارد و میدان‌های نفتی  را به خوبی شرح می‌دهد.

نمایشگاه کاربردهای نفت

این نمایشگاه کاربردهای نفت و گاز را به خوبی شرح می‌دهد، همین امر باعث شده است تا این نمایشگاه جذابیت‌های زیادی را به همراه داشته باشد.

باید بدانید که این موزه از بروزترین تکنولوژی‌ها مانند واقعیت مجازی و پرژکتور بهره می‌گیرد و تجربه ای به یاد ماندنی را برای شما به همراه خواهد داشت.

موزه کودکان

این موزه بر اساس ذهنیت و درک کودکان ساخته شده است و به خوبی نیازهایشان را برطرف می‌کند. کودکان در عین بازی کردن به درک و یادگیری علمی نیز می‌رسند که در نوع خود بی نظیر است. در این موزه امکانات زیر برای تفریح و یادگیری کودکان در نظر گرفته شده است.

 • بازی‌های تعاملی
 • کارگاه‌های آموزشی
 • فضای سبز
 • نمایشگاه‌های کوناگون

باید بدانید که این موزه در نهایت بر روی کودکان تاثیرات زیادی به همراه دارد.

فکر انتقادی، خلاقیت، همکاری و تعامل و در نتیجه، مهارت‌های ارتباطی را به بهترین نحو فرا می‌گیرند.

موزه کودکان مسقط

موزه تاریخ طبیعی

این موزه با دیگر موزه‌های ملی مسقط متفاوت می‌باشد و سیری در زمینه حیوانات و بقا طبیعی دارد. این موزه با تاریخ کهن و جغرافیا عجین شده است و در زمینه‌های زمین شناسی، حشرات و حیوانات فعالیت می‌کند. اسکلت‌ها و فسیل‌های زیادی در زمینه‌های گوناگون وجود دارد که بر جذابیت این موضوع رونق چند برابری را بخشیده است.

موزه تاریخ طبیعی مسقط

نتیجه‌گیری

عمان دارای تاریخ غنی می‌باشد و دولت عمان می‌کوشد تا این تاریخ را با موزه‌های ملی مسقط به نمایش بگذارد. در حال حاضر موزه‌های با کیفیت زیادی مسئول نمایش تاریخ این کشور هستند. حتما دیدن این موزه‌ها برای شما نیز دارای جذابیت است، شما می‌توانید با لیدینگ عمان به راحتی به عمان سفر توریستی انجام داده و از زیبایی‌های این کشور بهره ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up