قصر سلطنتی العالم؛ معماری زیبای عمانی

قصر العالم

کشور عمان دارای قصرهای سلطنتی زیادی در تمامی شهرهای عمان است، اما قصر العالم را می‌توان یکی از بهترین قصرهای سلطنتی عمان دانست. این قصر جهت پذیرایی از مهمانان ساخته شده است و در حال حاضر یکی از زیباترین مکان‌های ساخته شده در عمان است.

ویژگی‌های قصر العالم

قصر العالم یکی از بهترین مکان‌های ساخته شده در عمان است، این کاخ با دارا بودن ویژگی‌های معماری و فضای سبز اطراف، می‌تواند در مهاجرت توریستی شما به مسقط صورت بگیرد.

تاریخ ساخت و شکل گیری قصر العالم

قصر العالم تاریخی بیش از دو قرن را در کارنامه دارد، این کاخ به دستور جد هفتم سلطان هیثم ابن طارق (سلطان فعلی عمان)، یعنی سلطان بن احمد ساخته شد. اما این کاخ در طول نیم قرن، دستخوش تغییرات زیادی شده است و سلطان قابوس به این کاخ جانی دوباره بخشید.

کاخ العالم

اقدامات سلطان قابوس

سلطان قابوس 2 سال پس از نشستن بر مسند حکومت عمان، در سال 1972 اقدام به بازسازی و مرمت قصر العالم کرد.

سلطان قابوس برای ساخت این قصر، از معماران ایتالیایی دعوت به کار کرد. فرانکو آلبانی طراحی این کاخ را به بهترین نحو انجام داد، چرا که در عین مدرن بودن، فرهنگ عمانی نیز در این بنا چشم نوازی می‌کند. فرانکو آلبانی در ساخت این بنا، از مصالح خود عمان استفاده کرد که این نکته در ساخت این قصر بسیار حائز اهمیت است. این قصر پس از 3 سال بازسازی، در نهایت در سال 1975 به بهره برداری رسید. سلطان قابوس این بنا را برای نشان دادن شکوه و فرهنگ عمانی ساخت، تا در میزبانی از مهمانان مهم در عمان، فرهنگ این کشور را نیز به نمایش بگذارد.

ویژگی‌های بنای العالم

این ساختمان دارای ویژگی‌های بسیار زیادی است که می‌توان به ویژگی‌های ظاهری، طراحی داخلی و امکانات درون این قصر اشاره کرد.

قصر العالم مسقط

مساحت قصر العالم

قصر العالم در 3 طبقه ساخته شده است و مساحتی بالغ بر 230.000 متر مربع را در دل خود جای داده است.

نمای ظاهری کاخ

این بنا از دور هم چشم نوازی می‌کند چرا که رنگ‌های آبی و زرد به کار رفته در این بنا بسیار جذاب هستند.

معماری اسلامی در نمای کاخ العالم

معماری اسلامی را می‌توان در کاشی کاری و پنجره‌های گنبدی خلاصه کرد. قصر العالم نیز به بهترین نحو از این ویژگی‌ها برخوردار است. خطوط عربی و کاشی کاری‌های جذاب در نمای قصر العالم به خوبی چشم نوازی می‌کند و در آخر این قصر 2 ایوان را رو به دریا دارد که برای مهمانان بسیار جذاب است.

امکانات درون قصر

در قصر العالم مسقط، در حدود 50 اتاق وجود دارد، همچنین این بنا دارای سالن‌های کنفرانس بسیار زیادی است و دو کتابخانه را نیز داراست.

طراحی درون قصر

درون قصر نیز با سبک تاریخی و اسلامی ساخته شده است، اما در عین سنتی بودن، از امکانات بسیار مدرنی برخوردار است. معماری باستانی ایران نیز در این کاخ نیز به چشم می‌خورد، چرا که آینه کاری و گچ بری‌ها به این سبک صورت گرفته است.

رنگبندی

در این کاخ رنگبندی‌ها به گونه‌ای است که آرامش و شکوه قابل لمس است، چرا که رنگ‌های گرم و نورپردازی‌های این قصر، فضا را بسیار دلباز نشان می‌دهد.

تالارهای پذیرایی

این تالارها از بقیه قسمت‌های قصر بسیار زیباتر به نظر می‌رسند، چرا که ترکیبات طلایی و کریستالی در اینجا بسیار خیره کننده است. از مبلمان این تالارها نیز نباید گذشت، چرا که این مبلمان به لوکس‌ترین حالت ممکن ساخته شده‌اند.

محل قرارگیری قصر العالم

قصر العالم از شهر جدید مسقط به دور است و در محله قدیمی مطرح مسقط واقع شده است. باید بدانید که کاخ سلطنتی قصرالعالم در کنار ساحل واقع شده است، که قرارگیری این کاخ در کنار دریای عمان، زیبایی آن را دو چندان کرده است

محل قرارگیری قصر العالم

قصر العالم از شهر جدید مسقط به دور است و در محله قدیمی مطرح مسقط واقع شده است. باید بدانید که کاخ سلطنتی قصرالعالم در کنار ساحل واقع شده است، که قرارگیری این کاخ در کنار دریای عمان، زیبایی آن را دو چندان کرده است.

مطرح یکی از محله‌های قدیمی و جذاب عمان است که در شرق شهر جدید مسقط واقع شده است.
کاخ مسقط
قصر سلطنتی مسقط

کاربرد قصر العالم

این کاخ در گاهی مواقع محل اقامت موقت سلطان نیز می‌شود و هنگامی که سلطان در کاخ اقامت دارد، پرچم بسیار بزرگ روی سقف کاخ، برافراشته می‌شود.

همچنین این کاخ برای اقامت مهمانان دیپلماتیک این کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد که می‌توان به جلسات و اقامت این مهمانان اشاره کرد.

حضور چهره‌های سرشناس

این کاخ در سال 2012 میزبان ملکه بئاتریکس از هلند بود، که این ملکه در طول سفر به عمان، در این کاخ حضور داشت. ملکه الیزابت نیز در مدتی کوتاه در این کاخ حضور داشته است.

ابن کاخ عمر زیادی را نداشته است اما در میزبانی شخصیت‌های بزرگ، حضور پررنگی را داشته است.

بناهای نزدیک به قصرالعالم

این کاخ در محله‌ای بسیار مهم قرار گرفته است که اکثر زیبایی‌ها و مکان‌های مهم مسقط در اینجا واقع شده است. از جمله این مکان‌ها می‌توان به موزه ملی مسقط اشاره کرد، شما می‌توانید اطلاعات بسیار جامعی را در رابطه با موزه ملی مسقط در اینجا مشاهده کنید.

این قلعه توسط دو قلعه باستانی احاطه شده است که این قلعه‎‌ها در زمان استعمار پرتغالی‌ها در این کشور ساخته شده است. این قلعه‌ها به نام‌های المیرانی و جلالی هستند.

وزارت امور مالی عمان نیز در نزدیکی این قصر واقع شده است.

نکات مهم در گردشگری و سیاحت از قصر العالم

برای بازدید از قصرالعالم، چند نکته را در نظر بگیرید.

  • ساعت بازدید

این قصر از 9 صبح تا 11 شب برای گردشگران در دسترس و می‌توانند به راحتی از این محیط دیدن کنند.

  • بهترین فصل سفر

بهترین فصل سفر به این شهر و این مکان زیبا، از اوایل آذر تا اواسط فروردین است.

  • محدودیت‌ها

در این مکان شما نمی‌توانید به داخل کاخ وارد شوید و تنها محدودیت در بازدید از این مکان، همین است.

حمل و نقل عمومی

می‌توانید با سه روش از محله مطرح مسقط دیدن کنید، جایی که قصر العالم قرار گرفته است.

  • اتوبوس
  • تاکسی
  • Otaxi (تاکسی اینترنتی)

جمع‌بندی

قصر العالم زیبایی امروز خود را مدیون سلطان قابوس است، چرا که این فرد برای آبادانی عمان بسیار کوشید. قصر العالم نیز یکی از بهترین نقاط گردشگری در شهر مسقط است. این قصر با داشتن باغ‌های زیبا و همچنین وجود آثار تاریخی دیگر در اطراف خود، به یکی از مقاصد مهم برای گردشگران تبدیل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up