تعطیلات رسمی کشور عمان در سال 2024

تعطیلات در عمان

در تمام کشورهای جهان، تعطیلاتی به مناسبت‌های مختلف در نظر گرفته شده است. این تعطیلات در هر کشور متفاوت است، چرا که هر کشور بر اساس عقاید، ملی شدن قوانین، وفات مشاهیر یا حادثه‌های مهم کشور، تصمیم بر این تعطیلات می‌گیرد. بر همین اساس هر کشور به منظور استراحت دادن به افراد شاغل یا ایجاد نشاط برای تفریح مردم این روزها را تعیین می‌کنند. در برخی کشورها نیز، روزهای کاری به 5 روز تبدیل می‌شود تا افراد آخر هفته را به تفریح بپردازند.

کشور عمان نیز یکی از این کشورهاست، که دارای تعطیلات زیادی است، حال برای شما تمامی روزها و عنوان‌های تعطیلات رسمی کشور عمان را بیان خواهیم کرد.

تعطیلات و عناوین مهم و ساعات کاری عمان

باید بدانید که ساعات کاری در این کشور، بر اساس فصل تغییری ندارد. به طور کلی ادارات و بانک‌ها بخش مهمی در سیستم دولتی هستند که ساعات کاری این بخش‌های مهم، به شرح زیر است.

ساعات کاری

در کشور عمان، هر کارمند باید چیزی در بین 40 تا 48 ساعت کار را در هفته تکمیل کند. در ماه رمضان استثنائی وجود دارد که ساعت کار افراد به 6 ساعت تبدیل می‌شود. البته که در برخی شرکت‌ها این کسر ساعت فقط به کارمندان مسلمان اهدا می‌شود.

بانک‌های عمان

بانک‌ها از شروع هفته که یکشنبه است، تا پنجشنبه فعالیت دارند، که ساعت کار بانک‌های عمان بین 8 صبح تا 2 بعد از ظهر است.

ادارات دولتی

اداره‌های عمان مثل بانک‌ها از روز یکشنبه تا پنجشنبه فعالیت دارند، با این تفاوت که از ساعت 7 صبح تا 2 بعد از ظهر به کار مشغول هستند.

تعطیلات رسمی عمان

در این کشور به دلیل مسلمان بودن مردم، اعیاد را به عنوان تعطیلات رسمی در نظر می‌گیرند. جدا از تعطیلی جمعه و شنبه، حدود 15 روز تعطیلات در تقویم ملی عمان جای گرفته است.

روز ملی عمان

روز ملی عمان، مهم‌ترین روز تعطیل در عمان شناخته می‌شود که این روز را به افتخار تولد سلطان قابوس تعطیل رسمی کرده‌اند. به همین خاطر 18 نوامبر روز بسیار مهمی برای عمانی‌هاست. اما این تعطیلی به یک روز ختم نمی‌شود و 19 و 20 نوامبر نیز در پس آن تعطیل است. این روزها در تقویم شمسی، 28 و 29 و 30 آبان است.

سال نو میلادی

در این کشور سال نو میلادی را تعطیل نگاشته‌اند، چرا که این کار باعث احترام به افراد مسیحی درون کشور می‌شود. به علاوه این کشور با جامعه جهانی هماهنگ است و باعث می‌شود تا در برنامه تجارت به مشکل بر نخورد.

عید اسراء و معراج

این عید به سفر پیامبر اسلام بین مسجد الحرام و مسجد القصی اشاره می‌کند و به دلیل اعتقاد مردم عمان به دین اسلام، این روز تعطیل اعلام شده است. این روز در سال 2024 با هفتم فوریه برابر است که در تقویم شمسی با 18 بهمن مصادف است.

ولادت حضرت محمد

در این کشور تولد پیامبر را به عنوان یک عید می‌شناسند و این روز را به تعطیلات در عمان اضافه کرده‌اند.

آغاز ماه رمضان

ماه رمضان برای مسلمانان ماهی مقدس شمرده می‌شود و عمانی‌ها نیز اول ماه رمضان را تعطیل اعلام می‌کنند. یازدهم مارس که در تقویم شمسی 21 اسفند است، روز آغاز ماه رمضان حساب می‌شود.

عید فطر

عید فطر که در پایان ماه رمضان گرفته می‌شود، یکی از اعیاد مهم مسلمانان است که در عمان 4 روز تعطیلات را به همراه دارد. این عید از تاریخ 10 تا 13 آپریل به طول می‌انجامد که در تقویم شمسی با تاریخ 21 تا 24 فروردین برابری می‌کند.

عید قربان

یکی دیگر از اعیاد مقدس، عید قربان شناخته می‌شود که این عید، 4 روز تعطیلات را به همراه دارد. این عید از 17 ژوئن تا 20 ژوئن به طول می‌انجامد که به عبارتی دیگر از 27 تا 30 خرداد است.

آغاز سال قمری

اول محرم که روز اول سال نوی قمری می‌باشد، در عمان تعطیل اعلام شده است. این روز در تقویم میلادی، یکم ژوئن است که با 11 دی در تقویم شمسی برابری می‌کند.

تاجگذاری

شاه هیثم بن طارق آل سعید، شاه فعلی عمان است که این شاه در روز 11 ژانویه تاجگذاری کرد. پس از این عمل، هر ساله این روز را در عمان تعطیل می‌دانند. 21 دی ماه به روز تاجگذاری معروف است.

اهمیت ایام تعطیل

تعطیلات یک کشور بر اساس احترام به مردم بک جامعه صورت می‌گیرد، حال این تعطیلات می‌تواند به 2 دلیل صورت بگیرد.

تعطیلات مذهبی

مردم عمان با توجه به مسلمان بودن، به ایام مذهبی احترام ویژه‌ای می‌گذارند و در نزد این افراد، از زمان‌های دور اهمیت ویژه‌ای داشته است. این مردم با رفتن به مساجد، جشن می‌گیرند و نماز جماعت می‌خوانند.

تعطیلات رسمی

این تعطیلات در تاریخ مردم عمان، مهم شمرده می‌شود چرا که کشور عمان در این روزها به پیشرفت‌ها و دستاوردهای بزرگی رسیده است. مردم این کشور سلطان قابوس را نیز بسیار محترم می‌شمارند و به احترام او برخی روزها را از کار دست می‌کشند.

جمع‌ بندی:

اکثر تعطیلات عمان، بر اساس اعتقاد مردم به دین اتخاذ شده است، تنها چند مورد از این تعطیلات جدای از دین است. خوب است بدانید که این تعطیلات به گونه‎‌ای صورت گرفته است، که مردم توانایی سفر و استفاده از این روزها را داشته باشند. اما در نظر داشته باشید که تقویم قمری با تقویم شمسی و میلادی به طور یکسان نیست و هر سال این اعداد دستخوش تغییر می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up