استان‌ها و شهرهای مهم عمان

شهرهای عمان

عمان دارای چند شهر بزرگ است و معمولا شهرهای مهم این کشور در کنار نوار ساحلی واقع شده‌اند. این شهرها پایه‌های اقتصادی عمان را می‌سازند و در لجستیک و ترانزیت کالا، نقش بسیار بزرگی را ایفا می‌کنند.

استان‌ها و شهرهای مهم در عمان

کشور عمان به 8 قسمت تقسیم یا استان شده است که در زبان محلی به هر استان “محافظة” می‌گویند. استان‌های شمال کشور عمان به قسمت‌های کوچک‌تری تقسیم شده‌اند و در جنوب عمان تنها دو استان واقع شده است.

1.استان مسقط

استان مسقط دارای چند شهر می‌باشد که فاصله این شهرها با مسقط بسیار کم است.

  • شهر مسقط

استان مسقط مهم‌ترین استان عمان است و از چند شهر مهم تشکیل شده است که تمامی این شهرها با جزئیات برای شما ذکر خواهد شد.

مهم‌ترین شهر این کشور را می‌توان شهر مسقط دانست، چرا که اینجا محل سکونت خاندان سلطنتی عمان است و تمامی مکان‌های سیاسی مهم در اینجا واقع شده است. علاوه بر این، مسقط بهترین معماری شهر سازی را در بین بقیه شهرهای عمان دارد. معماری این کشور در عین مدرن بودن، با فرهنگ تاریخی عمان همخوانی دارد و باعث شده است تا این شهر بسیار متفاوت به نظر برسد. دو مکان معروف این شهر مسجد سلطان قابوس و خانه اپرا مسقط است که دارای مناظر زیبایی هستند.

مسقط در حال حاضر پر جمعیت‌ترین شهر عمان است و در سال 2023 جمعیتی بالغ بر 1.700.000 نفر را در دل خود جای داده است. جمعیت مسقط یا به طور کلی عمان، مسلمان است اما آزادی ادیان در این کشور به خوبی مشهود است و این افراد حق اظهار نظر دارند و دارای معابد هستند. می‌توان معابد هندو را یکی از این دسته معابد دانست.

خوب است بدانید که مسقط بزرگترین شهر شبه جزیره عربستان است و مساحتی بالغ بر 3500 کیلومتر را دارد.

  • شهر السیب

شهر سیب فاصله زیادی را تا عمان ندارد و تنها سد و رودخانه خوض این دو شهر را از هم جدا کرده است. این شهر دارای مکان‌های تاریخی و فرهنگی بسیار زیادی می‌باشد که می‌توان یه چند مورد از آن اشاره کرد. آثار تاریخی این شهر را معمولا قلعه‌های سنگی تشکیل می‌دهد. اما مکان‌های تفریحی این شهر به شرح زیر است.

  • پارک خوض
  • ساحل حیل
  • روستا الخوض
  • نهر خوض

این شهر مردم صنعت‌گری را دارا است و حرفه‌های جواهر سازی با طلا و نقره، و همچنین آهنگری را به راحتی اجرا می‌کنند.

2.استان الظاهره

استان ظاهره در نقاط مرزی مشترک با کشور امارات و عربستان سعودی واقع شده است. جنوب این استان، استان وسطی قرار دارد و از شرق نیز این استان با استان داخلیه همجوار است.

شهر عبری مرکز استان ظاهره است و شهرهای مهم بریمی و محضة دارای نقاط تاریخی و گردشگری در این استان هستند.

بازار عبری و دژ الغسبی نیز مکان‌های تفریحی این استان هستند.

3.استان الباطنه

این استان به دو بخش جنوبی و شمالی تقسیم شده است. مرکز این استان شهر صحار است، صحار در عمان یک قطب اقتصادی و فرهنگی در عمان محسوب می‌شود. این شهر دارای بازار قدیمی می‌باشد که فرهنگ و هویت عمانی را برای شما به اجرا می‌گذارد. شهر صحار در حال حاضر یکی از مهم‌ترین بنادر تجاری عمان را دارا می‌باشد و سالانه حجم بسیار عظیمی از کالا را جابه‌جا می‌کند. جمعیت این شهر در حدود 220.000 نفر است و در فاصله 205 کیومتری پایتخت یعنی مسقط واقع شده است.

 

4.استان البریمی

این استان در غربی‌ترین نقطه عمان واقع شده است و با امارات هم مرز است. مرکز این استان را شهر البریمی تشکیل داده است، البوریمی با شهر المویجعی امارات در نقطه مرزی قرار دارند. جالب است بدانید که این استان به دریا راه ندارد. این شهر فاصله زیادی را با پایتخت امارات یعنی ابوظبی ندارد و همین امر باعث شده است تا برای سفرهای توریستی زمینی، یک راه مواصلاتی عالی باشد.

5.استان ظفار

ظفار را می‌توان یکی از پر رونق‌ترین استان‌های عمان دانست، چرا که این استان دارای نقاط بسیار سرسبزی است و وجود مناطق کوهستانی، زیبایی این منطقه را چند برابر می‌کند.

شهر صلاله مرکز این شهر است و دارای ابعاد توریستی و اقتصادی است. این منطقه به دلیل وجود ناحیه صنعتی، بندرگاه کانتینری بزرگ و سرمایه گذاری‌های خارجی در این منطقه آزاد، یکی از بهترین مناطق عمان محسوب می‌شود. همچنین زادگاه چند شخصیت مشهور سیاسی عمان نیز در شهر صلاله است که می‌توان دراین بین به سلطان قابوس اشاره کرد.

فاصله این شهر تا مسقط چیزی حدود 1200 کیلومتر است.

6.استان الوسطی

این استان در مرکز عمان واقع شده است و از شرق با دریای عربی و از جنوب با استان ظفار هم مرز است. مرکز این استان شهر همیه است. توسعه این استان از برنامه‌های مهم عمان برای سال‌های آینده است. دولت عمان این منطقه را منطقه آزاد اعلام کرده است و در آینده‌ای نزدیک شهر دقم به یکی از بزرگترین بندرگاه‌های تجاری تبدیل می‌شود.

7.استان الداخلیه

استان داخلیه با بیشتر استان‌های عمان مرز مشترک را دارد. این استان همانند البریمی به دریا راه ندارد و در وسط کشور عمان واقع شده است. مرکز این استان را شهر نزوی تشکیل داده است و در شمال استان داخلیه قرار دارد.

شهر نزوی دارای بافت بسیار سنتی می‌باشد و این شهر دارای بناهایی با رنگ قهوه‌ای است. این شهر دارای امکان بسیار قدیمی می‌باشد که می‌توان به قلعه نزوی اشاره کرد. این قلعه خاصیت نظامی و دادگاهی را برای حکومت داشته و قدمت آن به حدود 360 سال می‌رسد. بازار قدیمی نزوی نیز در کنار همین قلعه واقع شده است و دارای محصولات فرهنگی و خوراکی این کشور می‌باشد.

8.استان مسندم

این استان در شمالی ترین نقطه شبه جزیره عربستان قرار گرفته است و دارای محیطی با زمین‌های کوهستانی است. این منطقه با بقیه مناطق عمان مرز زمینی ندارد و امارات این استان را از پیوستگی با عمان جدا کرده است. مرکز این استان شهر خصب است که در ساحل و مجاورت تنگه هرمز واقع شده است. این شهر به دلیل داشتن کوهستان‌های جذاب و سواحل صخره‌ای توجه بسیاری از توریست‌ها را به خود جلب می‌کند.

 

نتیجه ‌گیری:

کشور عمان دارای محیط گسترده‌ای است که پوشش‌های محیطی مختلفی را دارد. همچنین تاریخ و فرهنگ عمان در تمامی شهرها و استان‌های عمان به چشم می‌آید، اما نکته مهم این کشور، در سرمایه‌ گذاری‌ها و اعمال برنامه‌های اقتصادی برای چشم انداز آینده عمان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up